Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap mobilyalarınıza farklı bir görünüm kazandırmanın yollarından biri olan ahşap boyamanın püf noktalarını bilmeniz gereklidir. Peki bu püf noktalar nelerdir?


Ahşap boyama nasıl yapılır?

İnsanın kendi yaşam ortamına renkler katma düşüncesi oldukça güzel şeylerden biridir. Bir ahşap boyama yani masif boyama düşüncesi de kendi mutluluklarınıza yönelik, psikolojik ve mental sağlığınız içinde oldukça iyi gelecek bir karar olacaktır. Şimdi ise hadi gelin bu güzel düşüncenizi gerçekleştirmeniz için size yapılması gerekenlerden biraz bahsedelim.


1. Çalışma yüzeyi temizleme

Boyama yapacağınız yerlerin, ahşap yüzeylerinizin pürüzlü bir görünümü oluşmaması için üzerindeki yağı, tozu ve kirleri kuru bir bezle güzel bir şekilde temizlemelisiniz.


2. Estetik görünüm için zımparala

Bu adım zorunlu olmasa da boyanın iyi oturması için ve pürüzlerin giderilmesi için önemlidir. Kalın ve ince zımpara çeşitleri vardır. Cilalı mobilyalarda öncelikle kalın bir zımpara kullanılıp daha sonra ince bir zımparayla yüzey matlaştırılmalıdır. Cilanın kalınlığı ve zımparanın numarası ters orantılı olmalıdır. Zımparayı ağacın yönüne doğru yapmalısınız.


3. Macunla pürüzsüzleştir

Ahşap macunu zımparanın geçiremediği yerler için kullanılmalıdır. Spatula ile macunu güzel bir şekilde sürmelisiniz ve hemen ardından kurumasını beklemelisiniz. Düzgün bir yüzey elde etmek için macun kuruduktan sonra fazlalıkları kazımalısınız.


4. Astarlamayı unutma

Astar atmak boyanın yüzeye daha güzel tutunmasını ve aynı zamanda yüzeydeki pürüzlerin giderilmesi için yararlı bir iştir. Astar atmak zorunlu olmasa bile, ahşap boyamayı daha düzgün yapabilmek için mutlaka uygulanmalıdır.

Kullanabileceğiniz bir sürü astar türü vardır. Lateks bazlı astar açık hava mobilyaların da kullanılırken, yağ bazlı astar iç mekân mobilyalarında tercih edilir. Sprey astarlar daha basit uygulamalar için kullanılan astar türüdür. İki kat astar attıktan sonra sünger zımpara kullanmalısınız ve kuru bezle mobilyayı silmelisiniz.


5. Ahşap boyama aşaması

Yağlı boya veya su bazlı akrilik boyayı ahşap boyamak için kullanabilirsiniz. Ruloyu geniş açılarda, fırçayı dar açılarda tercih etmelisiniz. Temizlenmeye daha uyumlu olması için yağlı boya tercih etmeniz gerekirken neme dayanıklı olması için su bazlı boya kullanmalısınız. Çeşitli etkenlerden boyayı korumak için üstüne vernik atmalısınız.


Bu adımları uygulayıp ahşap mobilyalarınızı rahatlıkla boyayarak ahşap dekorasyonunuzu yenileyebilirsiniz. Umarız bu yazımız aklınızdaki yeniliklere renk katmış ve de sizlere yararlı olmuştur.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü

Konu ile daha fazla bilgi almak isterseniz;Ayrıca Bakınız