Ahşap Renkleri Nelerdir? Mobilyalarda Ahşap Renk Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Ahşap Renkleri Nelerdir? Mobilyalarda Ahşap Renk Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonda özgünlük yaratmak için ahşabın farklı farklı tonlarından yararlanabilirsiniz ama öncelikle ahşap renkleri ve bu renklerin kullanımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.


Ahşap Renkleri Nelerdir? Mobilyalarda Ahşap Renk Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bu yazımızda sizler için ahşap renklerinin bin bir tonları arasından en çok kullanılanları ve onların özelliklerinden bahsettik. Ayrıca bu ahşap renklerini neye göre kullanmanız gerektiği konusunda da bilgi verdik.


Ahşap Renkleri

Bir çok kişi evinin dekorasyonunda ahşap dokuyu tercih etmekten yana olsa da dekorasyonda yer vermeleri gereken ahşap tonunu bulmakta zorluk yaşamaktadır. Sizde bu zorluğu yaşıyorsanız bu yolda size kolaylık sağlaması açısından, işte en çok tercih edilen ahşap tonları!


1. Kül Rengi: Hem Sade Hem de Doğal

Ahşap mobilyalarda kül rengi daha çok minimal bir ev dekorasyonun da tercih edilmektedir. Alıç veya diğer bir ismi olan dişbudak ağacından elde edilen bir ahşap rengidir; sade ve doğal görüntüsüyle ön plana çıkar.


2. Huş Ağacı Rengi: Sıcak Bir Görünüm

Birçok farklı mobilya üretimde kullanılmaya uygunluğu oldukça dayanıklı olmasından kaynaklıdır. Özelikle de yatak odası takımlarının üretiminde sıkça kullanılır. Pürüzsüz dokusu dolayısıyla da çocuk odasında kullanılacak mobilyalarda da gönül rahatlığıyla tercih edilir. Açık sarıdan bal rengine geçiş tonlarından oluşan rengiyle doğal ve aydınlık bir görünüm kazandırır.


3. Akçaağaç Rengi: Minimalizm Yansıması

Minimalizm tarzını tam anlamıyla yansıtacak kadar açık bir renge sahip olan akçaağaç rengi, yüksek kalitesiyle dayanıklı olmasıyla ön plana çıkan birçok ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Özellikle de dolap, yatak ve sandalye vb. mobilyalarda kullanılır.


4. Sedir Ağacı Kahvesi: Vintage Tarzın Kilit Noktası

Kahvenin kızıla çalmaya başladığı noktalarda ortaya çıkan rengi bütün olarak yansıtan sedir ağacı kahvesi vintage tarzının olmazsa olmazların arasında yer alır ve sıkça kullanılır. Bu kahvenin kızıllık tonu arttıkça kullanıldığı mobilyanın da dikkat çekiciliği artmaktadır. Dayanıklılığı yine oldukça yüksek olan bu ağaç türü ülkemizde üretilen mobilya ürünlerinin ciddi anlamda vazgeçilmezlerindendir.


5. Meşe Ağacı Rengi: Doğallığın ve Sıcaklığın Uyumu

En önemli özelliklerinden biri olarak öne çıkan neme karşı dayanıklılığının yanı sıra kolaylık boyanabilmektedir ve evlerimizde sıcak tonu ile doğal bir hava katar ve estetik görünümü sayesin de de sıkça tercih edilen bir diğer türüdür.


6. Pikan Ağacı Rengi: Rustik Tarzın Öncüsü

Çoğunlukla mutfak ve yemek odası dekorasyonunda sık kullanılan mobilyaların üretiminde tercih edilen pikan ağacı, soluğa çalan açık kahve tonuyla ortamda ferah bir atmosfer yaratır. Ferahlığı simgeleyen rustik tarz bu ton kullanılmadan tamamlanamaz.


7. Maun Kırmızısı: Modernlik ve İddia Bir Arada

Mobilya üretiminde çokça tercih edilen maun ağacı, kırmızıyla kahverengi arasında bir renge sahiptir. Her ne kadar dayanıklı olsa da bu durum oldukça maliyetli olmasına da yol açar. Ev aksesuarlarının üretiminde de sıkça karşılaşılan bir ağaçtır. Bir yandan modernlik katarken, bir yandan da iddialı bir duruş sergiler.


Malzeme kalitesi göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Özellikle aldığınız mobilyayı uzun yıllar kullanmak istiyorsanız buna çok dikkat etmelisinizdir. Ceviz ağacı ya da sedir ağacı gibi ağaç çeşitlerinden, masif ahşabı tercih edebilirsiniz. Ama bunun yanı sıra maliyetini de göz önünde bulundurmanın faydası vardır.

Yazar: Zehra SarıcanAyrıca bakınız