Akustik Ses Yalıtımı ve Akustik Tasarım

Akustik Ses Yalıtımı ve Akustik Tasarım

Akustik ses yalıtımı seslerin çok daha iyi anlaşılmasına olanak sağlarken bulunduğunuz ortamdaki parazit ve diğer rahatsız edici seslerin yok edilmesini sağlamaktadır, bu yüzden akustik ses yalıtımını bulunduğunuz her ortam için tercih etmelisiniz! İşte akustik ses yalıtımı ve akustik tasarım hakkında bilmeniz gereken her şey ve en ince ayrıntısı…


Akustik Ses Yalıtımı ve Akustik Tasarım

Ses ve titreşim Ne Demek?

Bir enerji türü olan ses, titreşim sonucu meydana gelerek katı, sıvı ve gaz gibi maddesel ortamlarda akustik dalgalar halinde yani su dalgası gibi dalgalar halinde yayılır. Katı, sıvı ve gaz moleküllerinin tanecikleri farklı olduğundan kaynaklı ses titreşimlerinin bulunduğu ortama göre yayılma hızı da farklılık göstermektedir.

Katı maddelerin molekülleri arasındaki boşluk en az olduğu için ses titreşimleri katı cisimlerde çok daha hızlı hareket eder ve daha hızlı yayılır. Ses titreşimlerinin en hızlı yayıldığı ikinci madde olarak da su ardından da gaz maddesini gösterebiliriz. Ses titreşimleri katı cisimlerde gaza göre 15 kat daha hızlı bir şekilde yayılırken su da gaza göre 4 kat daha hızlı yayılır.


Akustik Nedir?

Akustik; bilim-teknik ve sanatta kullanılan bir kavramdır. Türk Dil Kurumu’nda yankı bilimi ve yankılanım olarak belirtilir.

Bilim-teknik dalında akustik; titreşim, ses ve ultrason dahil olmak üzere gazlar, sıvılar ve katı maddelerdeki tüm mekanik dalgaların incelenmesi ile ilgilenen disiplinler arası bir bilimdir.

Sanat dalında akustik; sanatın müzik dalında kullanılan akustik müzik tarzı, akustik biçimde ses meydana getiren enstrümanlarla oluşturulan bir müzik türüdür. Yani esas olan müzikte sesin yankılanmasıdır.


Akustik Paneller Ne İşe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

Akustik paneller yaşam alanlarındaki frekansları farklı olan ses dalgalarının maddelere çarparak rezonansa girmesini yani yüksek oranda titreşimin oluşması dolayısıyla gürültü ve uğultuyu yani ses kirliliğini önlerken sesin net olarak da duyulmasına olanak sağlar.

Akustik paneller dört çeşitten oluşmaktadır; kumaş kaplı paneller, ahşap paneller, tavan panelleri ve duvar panelleridir.


Akustik Kumaş Kaplı Paneller

Akustik kumaşlar aşınmaya, yanmaya ve solmaya dayanıklı kumaşlardır. Neme dayanıklılığı %95, ses yutma 1 NRC, kalınlığı 20 mm – 30 mm, ağırlığı 4kg/m2 ve yanmazlık formunda üretilmiştir. Bu panelleri dilediğiniz ölçü ve renklerde tercih edebilirsiniz.


Akustik Ahşap Paneller

Akustik ahşap paneller sizlere ses emme gücü ve dayanıklılığıyla akustik ihtiyacınızı karşılarken zarif görünüşüyle de estetik açısından ihtiyacınızı karşılamaktadır. Kumaş kaplı akustik paneller gibi farklı boyut ve renklerde üretilmektedir.

Aynı zamanda şekil ve ebat olarak da birçok çeşitliliği vardır. Kare, daire, üçgen, paralel, altıgen, dikdörtgen, celenit heraklite ahşap panel çeşitleri bulunmaktadır. Bu sayede görünüş olarak kendinize has tarzınızı yansıtabilirsiniz.


Akustik Tavan Paneller

Yankılanmayı ve ses sorunlarını en aza indiren, ses yalıtımını %100 sağlayan akustik tavan panelleri aynı zamanda antibakteriyel ve homojendir. Alçak tavanlarda kullanıldığında en az alan kaybına olanak sağlar.

Kullanacağınız mekânınız için harika bir akustik çözüm olacaktır ve montelenmesi de oldukça kolaydır. Baffle, kanopi, acrux, yüzer, asma, metal asma ve taş yünü asma tavan panelleri, akustik tavan panellerinin modellerindendir.


Akustik Duvar Panelleri

Akustik duvar modellerinde daha çok akustik kumaş kaplı paneller kullanılmaktadır. Kullanacağınız yaşam alanınızın ihtiyacına göre yani gereksinimlerinize göre farklı modelleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra görünüş olarak da birçok farklı seçeneği bulunmaktadır.

Renk olarak 80 farklı rengi mevcuttur ve 3D akustik, 3D akustik orfe, 3D akustik daire, 3D akustik altıgen, 3D akustik piramit duvar panelleri seçenekleri sunulmaktadır. Yaşam alanınızın dekoru ve tasarımına göre tercih tamamen size kalmıştır.

Yazar: Zehra Sarıcan


Ayrıca Bakınız