Alaçatı Dekorasyon Stili 

Alaçatı Dekorasyon Stili 

Alaçatı dekorasyonunun dışarıdaki güzelliğini yansıtan iç dekorasyonundaki stilini kendi mekanlarınıza taşımanız için en ince ayrıntısına kadar bütün özellikleri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.


Alaçatı Dekorasyon Stili

Alaçatı tarzı dekorasyonlarda kendine has taş ev mimari ve rustik stili vardır. Bu stili üç kelime ile anlatmak istersek; sade, neşeli ve konforludur.


Duvarlarda ve İç Mekanda Renk Tercihi

Mekanlarda göze çarpan ilk şey duvarların rengidir ve bu tarzı yakalamak için genellikle beyaz veya pastel tonlarda açık renklerin özellikle duvarlarda kullanılması bu yüzden önemlidir.

İç dekorasyonda da genellikle pembe, mavi ve sakız beyazı tercih edilmektedir, özellikle beyaz ve mavi tonlarda renk seçimleri yapılmalıdır.


Mobilya Dokusu

Mobilya seçimlerinde özellikle ham ahşap ürünler, bunların yanı sıra hasır, rattan ve bambu gibi malzemeler kullanabilirsiniz.

İkat desenli ve doğal tonlarda puf kullanmakta dekorasyonunuzu tamamlayacak parçalar arasındadır. Bunların yanı sıra vintage eşyaları da kullanabilirsiniz.


Mutfak Görünümü

Mutfaklarda ise en çok bu tarzı yansıtan mutfak seçimi açık mutfaktır.


Dış Mekân ve Aksesuar

Balkon veya bahçelerinizde ise eski tahta ve paletlerden alanınıza uygun boyutlarda oturma alanları dizayn edebilirsiniz.

Aynı zamanda eski kavanozlardan mumluk ve aydınlatmalar, taşlardan ve deniz kabuklarından aksesuarlar, bambu ve hasırdan gölgelik yapabilir, saksılarda biberiye, fesleğen, kekik ve rengarenk sardunya ve begonviller yetiştirebilirsiniz.

Bu adımları gerçekleştirerek rahatlıkla alaçatı stilini mekanlarınıza taşıyabilirsiniz.

Yazar: Zehra Sarıcan


Ayrıca Bakınız