Altın Varak Nedir? Altın Varak Nasıl Yapılır?

Altın Varak Nedir? Altın Varak Nasıl Yapılır?

Şık yaşam ortamları oluşturan, klasik mobilyalarda kullanılan ve de ayrıca mobilyaların görkemini arttıran altın varak tam anlamıyla nedir?


Altın Varak Nedir? Altın Varak Nasıl Yapılır?

Altın varağın fazla tanımı vardır. Aslında altın varağın tanımı yapılması isteniyorsa varağın ne olduğuna değinmek gerekir. Varak belirli işlemlerden geçirilen madenlerin inceltilerek levha konumuna gelmesiyle süsleme sanatında kullanılan yaprak veya levha şeklinde kullanılan süsleme malzemesi olarak bilinmektedir.

Varağın altın madenden yapılanına ise altın varak denilir. Altın varaklar da altının pahalı olması nedeniyle gerçek altından üretilmeyen imitasyon altın varaklarda bulunmaktadır. Ayrıca bu varaklarda hemen hemen gerçeği ile aynı renklerde kullanılmaktadır. Ancak kesinlikle gerçek altın madeni ile farklılıkları bulunduğu için aynı statüde sanılmaması gerekmektedir.


Altın Varak Nasıl Üretilir?

Altın varak isminden de belli olduğu gibi baştan sona komple altından üretilmektedir. Klasik bir altın varağın üretilmesi için belirli birkaç tane malzeme gerekmektedir. Çift veya tek merdaneli halde, 4 ve 1 kg iki adet çekiç, tavşan ayağı, dağar denilen ensiz toprak tava, tirşe adı verilen deri zarları kullanılarak üretilir.

Yapılması istenilen varak haddeden geçirilerek kullanılacağı alana göre 1 – 0.1 mm arasında levha haline getirilmektedir. Bu inceliğe getirilen levha parçalanır ve 12.5X6.5 cm büyüklüğünde tirşelerin altına yerleştirilir. Sonrasında ise bir dizi işlemden geçirilen maden çekiçlerle dövülür. Fazlasıyla incelmiş yaprak haline gelen varaklar ince kağıtlar arasında konumlandırılır. Avrupa kısmından gelen altın varaklar defter halindedir. Bu defterlerin içinde ise yirmi beş tane altın varak bulunur.


Altın Varak Kullanım Alanları

Altın varağın kullanım alanları klasik mobilyalar olmak üzere, cami, minare, tavan döşemeleri, çerçeveler, parmaklıklar, tezhip, minyatür, cilt ve hat sanatlarında geçmişten günümüze kadar büyük bir başarı ile kullanılmış ve kullanılmayı sürdürmekte. Başta klasik mobilyalar ile özdeşleşmiş olan altın varaklar lüks yaşam mekanları oluşturmak isteyen kullanıcıların bırakamadığı ayrıntıların başında gelmektedir.

Klasik koltuk takımları, yemek odası takımları, koltuk takımlarının ahşap kısımların da ve ahşap oyma motiflerinde kullanılan altın varaklar takımın çoğuna getirdiği şıklık ile modelin tasarımını zenginleştirmektedir. Özellikle gerçek altın varak kullanımı ile şıklığının arttığı mobilyaların zamanla da değerleri artmakta bunun sayesinde geleceğe bir miras bırakılacak olan klasik mobilyaların her geçen gün durduğu yerde daha da değerlenmesi imkânı sunmaktadır.

Altın varak uygulamasını genellikle klasik koltuk takımlarının ayaklarında ve üzerindeki taç kısımlarındaki ahşap oyma motiflerinde görebilirsiniz.

Klasik yemek odası takımlarında ise, yemek masası sandalyelerinin genel ahşap kısımlarının tamamı başta olmak üzere ayaklarında, yemek masasının tamamında ve ayaklarında, vitrin ve konsolun çoğunlukla oyma motiflerinde atılan varak işlemleri görülebilir.

Yatak odası takımlarında da takıma ayrı bir hava, şıklık ve ihtişam katan karyola ve başlığının genel ahşap kısımlarında ve diğer mobilyalarda olduğu gibi oyma motiflerinde altın varak çokça tercih edilenlerdendir.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız