Alüminyum Kap Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum Kap Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum Kap Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum Nedir?

Alüminyum içinde olduğumuz hayatımızın çoğu yerinde karşımıza gelen bir elementtir ve de oldukça büyük bir kullanım noktalarına sahiptir.


Alüminyumun özellikleri nelerdir?

Alüminyum demirin yoğunluğunun üçte biri kadar yoğunluğa sahiptir. Yer kabuğunda en çok bulunan ve demirden sonra en çok kullanılan metaldir. Atom numarası da 13’tür. Erime noktası 660 santigrat derecedir. Alüminyumun kaynama noktası da 2467 santigrat derecedir. Fazla kimyasal etkinliğinden dolayı doğa da serbest halde bulunmaz.

Değişik oranlarda hemen hemen bütün kayaçlarda, bitkilerde ve hayvanlarda bulunur. Katışıksız alüminyum oldukça yumuşak ve dayanıksız, demir içeren ticari alüminyum sert ve dayanıklıdır. Alüminyum 3 elektronunu kolayca serbest bırakır. Bu yüzden indirgeyici özelliği fazladır.


Alüminyum Kap

Alüminyum kap olarak kullandığımız kullan at ürünlerin en büyük özelliği ısıya dayanıklı olmalarıdır. Alüminyum kap kullanım alanlarına örnek verecek olursak paket sipariş taşıma kabı olarak, sup kase, sütlaç kabı, künefe kabı, çorba kasesi olarak kullanılan kullan at kaplarıdır.

Metal sektörlerinde ki adı ise buruşuk kap olarak geçer. Alüminyum kapların renkleri ise beyazdır ama görüntü olarak gümüş parlaklığını yansıtmaktadır.


Alüminyum Kap Özellikleri Nelerdir?

Isı, ışık, ses, nem ve gaz gibi faktörlere karşı kusursuz bir dayanıklılığa sahiptir. Şekil aldıkça dayanıklılığında artış gösterir. Ele almada, açmada, kullanımda ve yok etmede kolaylık sağlar. Parlak ve de yansıtıcı bir özelliğe sahip olmaktadır. Çeşitli modellerde kapak çeşitleri kullanmayı mümkün kılar. Çok çeşitli sıcaklıklarda çatlamadan, erimeden, yanmadan ve kavrulmadan kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Yüksek ısı iletkenliği sayesinde işleme, soğuma ve tekrar ısıtma sürelerini asgariye indirmede kolaylık sağlar. Emici olmayan özelliği sayesinde bakteri büyümesini engelleme veya nemin ve yağın emilmesini bertaraf etme özelliği bulunmaktadır. Değişik kalınlık, alaşım, şekil ve kondisyon tercihleri yapılarak istenilen performans özelliklerine ulaşabilmeye yardımcı olur. Gofreli kenarlar kullanılarak buruşuk kabın sertliğinin artmasına etken olur.


Alüminyum Kaplar Nerelerde Kullanılmaktadır?

 Alüminyum kaplar çoğunlukla gıda sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu konuda örnek vermemiz gerekirse;

Kızartılmış gıdaların işlenmesi ve de paketlenmesi sırasında kullanılır. Isıl işlenmiş sütlü tatlılar, pişirmeye hazır etler, donmuş tatlılar yada bunlar gibi bölümlerde kullanılmaktadır.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız