Avangart Dekorasyon

Avangart Dekorasyon

Günümüzde zaman geçtikçe daha da fazla yayılan ve kulaklarımıza kadar gelen kavramlardan biri olan “avangart” kavramı. En başta Türkiye’de fazlasıyla yaygın olan bu dekorasyon anlayışı tam olarak neyi ifade ediyor?


Avangart Dekorasyon

Kökeni Fransızca olan avangart kavramı öncü birlik anlamına gelmektedir. Dekorasyonda ise sıra dışı ve ezber bozan anlamı taşımaktadır yani kısaca klasiğin tam tersi anlamına gelmektedir. Ancak Türkiye de avangart dekorasyonu klasiği de içine alarak farklılaşan, gösterişli ve görkemli bir tarz olarak yaygınlaşmıştır. Türkiye de yaygınlaştığı şekliyle klasik tarzın son modası avangart dekorasyonunu inceleyim.


İncelikli ve Ayrıntılı Dekorasyon

Avangart dekorasyonunun özellikleri tepeden tırnağa her bir karesine kadar özenli ve titiz olmasıdır.

Avangart tarzı kullandığınız bir dekorasyonda eksik tek bir köşe veya yerleştirilmemiş tek bir aksesuar bile bulmak asla mümkün değildir.


Kontrastlı ve Görkemli

Klasik tarzın tüm yaşamımızda büyük bir bütünlüğü vardır ve bu yüzden klasik dekorasyonlarda kontrasta pek yer verilmez.

Avangart modern denilmeyecek kadar fazla gösterişli ve de süslü yaşam alanları yaratarak, klasikten aldığı bu kazancı daha yükseklere taşıyan dekorasyonları ve renk uyumsuzluğunu içinde olmasına rağmen iyice ilerletiyor.


Kapitone Dikişli Döşemeler

Klasik tarzın gözdelerinden biri olan kapitone dikişli koltuk döşemelerini biliyoruz. Bunun dışında kapitone dikiş, avangart tarzlı mobilyalarda da önemli bir yer alıyor.

Gösterişli ve parlak döşemelere eklenen kapitone unsurlar avangart mobilyaların dokusuna katkıda bulunuyor.


Göz Alıcı ve Sıra Dışı Tasarım Unsurları

Avangart dekorasyonlarda, perdeler ve diğer aksesuarlar fazlasıyla geniş bir yer alıyor. Bu tarz dekorasyonlarda seçtiğiniz aksesuarlar karakterinizi belirliyor.

Her ayrıntının incelikle işlendiği gösterişli ve heybetli perdeler, avizeler, göz alıcı ve sıra dışı aksesuarlar bu dediklerimiz içinde söz konusu. Altın renkli dokunuşlarda avangart dekorasyonların olmazsa olmazlarından biridir.


Mutfakta Ufak Dokunuşlar

Avangart dekorasyon ve tasarımlarınızı mutfaklarınıza getirmekte mümkün. Modern tasarımlarla yapılmış bir mutfağı bile artık küçük dokunuşlarla avangart gibi bir mutfağa çevirebilirsiniz, diğer yaşam alanlarının aksine daha basit ve kolay.

Bunu yapmak için tek gereken şeyler ise, gösterişli aydınlatma unsurları, altın dokunuşlar ve de şık ve göz alıcı aksesuarlar…

Yazar: Sezen Nehir Uğurlu


Ayrıca Bakınız