trende

Aydınlatmanın Önemi

Aydınlatmanın Önemi

Işık insan hayatını etkileyen en önemli unsurlardan biri olmuştur. Teknolojiyle beraber gelişmiş olsa da ışığın temel amacı değişmemiştir. Aydınlatma; nesnelerin çevrelerine ve ufak ya da büyük bölgelere ışığın vurmasıdır.


Aydınlatmanın Önemi

Evlerimize gündüz vakti gelen güneş ışığı doğal ışık kaynağı olarak bilinir. Evlerimize gelen doğal ışık kaynakları yetersiz kaldığı zaman karanlık ortam oluşur, karanlık ortamda bulunmak istemediğimiz için yapay ışık dediğimiz beşerî sistem olan aydınlatmalar kullanılır. Aydınlatmalar doğru konumlanmadığı zaman evlerimizde karanlık bölgeler oluşur. İnsan gözüne estetik gelmediğinden dolayı bir süre sonra kötü gelecektir. Konforlu ve estetik gözükmesi için doğru konumlandırmak önemlidir.

Aydınlatma üç farklı sınıflara ayrılır; kaynağa, yere ve amaca göre.


1. Işık kaynağına göre aydınlatma çeşitleri;

a. Doğal Işık

Adı üstünde doğanın kendiliğinden sahip olduğu ışık kaynaklarıdır. Bu yüzden kullanılırken enerji kullanımı olmaz. Bunlara örnek olarak; güneş, şimşek, yıldırım vb. şeyler gösterilebilir.


b. Yapay Işık

Bir diğer adıyla beşerî ışık insanların yaptığı ışık kaynaklarıdır. Bunlara örnek olarak; sokak lambaları, ampuller, mumlar, gaz lambası, fener vb. şeyler gösterilebilir.


2. Uygulama yerine göre aydınlatma çeşitleri;

a. İç Aydınlatma

Ev, ofis odaları, iş yerleri, kafe vb. kapalı olan ortamların ışıklandırılmasına iç mekân aydınlatma denir. İç mekân aydınlatma insan göz estetiği açısından önemli kılan unsurlardandır.


b. Dış Aydınlatma

Yollarda, sokaklarda, stadyumlar da vb. yerlerde kullanılan aydınlatmalara dış mekân aydınlatma denir.


3. Kullanım amacına göre aydınlatma çeşitleri:

a. Ortam Aydınlatma

Bulunduğunuz kapalı alanın bütününü aydınlatmasına denir.


b.  Görev Aydınlatma

Çalışma masalarında veya yaptığınız işin işlevselliğini arttırmak için ek aydınlatma olarak bilinen aydınlatmadır.


c. Vurgu Aydınlatma

Dekoratif olarak kullanım doğrultusunda yapılan, objeleri ön plana çıkartmak amaçlı kullanılan aydınlatmaya denir.


Aydınlatma, insan göz konforu için çok önemli bir yer almaktadır. Mühendisler ve mimarlar doğrultusunda yapılan aydınlatmalar ve aydınlatma konumlandırmaları oldukça önemlidir.

Yazar: Muratcan GüleryüzlüAyrıca Bakınız