Aydınlık Gösteren Duvar Boyası Renkleri Nelerdir Ve Nasıl Seçilir?

Aydınlık Gösteren Duvar Boyası Renkleri Nelerdir Ve Nasıl Seçilir?

Evinizin duvarları için doğru renk seçimini yaptığınızda hayal ettiğinizden de güzel bir ev dekoru elde edebilirsiniz bunun için evin estetik görünüşünde önemli rol oynayan duvarların renk seçiminde aydınlık bir görünüm sağlayan renkler tercih etmelisiniz.


Aydınlık Gösteren Duvar Boyası Renkleri Nelerdir Ve Nasıl Seçilir?

Odalarımızdaki duvarlar evin en geniş ve en göze çarpan parçaları olduğu için renk seçimimizle evimizin daha ferah, loş, iç açıcı ve canlı gibi birçok farklı şekillerde görünmesini sağlarken aynı zamanda daha boğucu, soluk ve kasvetli görünmesine de sebep olabilir. Bu yüzden aydınlık görünümü sağlayacak en doğru renkleri duvarlarınız için seçtiğinizden emin olmalısınız.


1.Estetik Görünüşte Beyaz

Evinizi aydınlık gösteren duvar boyası renk seçiminizde, beyaz kesinlikle gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz bir renktir. Birçok renkle uyumludur bu yüzden mobilyalarınızın çoğuyla ahenk içinde olur ve duvarlarınızda farklı renklere kolaylıkla geçiş sağlayabilirsiniz.

Estetik görünüm içinde beyaz rengini tercih edebilir bu sayede aydınlık bir iç mekâna sahip olabilirsiniz. Ancak beyaz rengini az ışık alan bir odada kullanacaksanız önerilen tavandan tabana kadar yoğun bir şekilde beyaz kullanmak olmamalı bunun yerine zeminin ya da en azından mobilyaların renk tercihinde daha koyu tonları tavsiye diyoruz.


2.Estetik Görünüşte Tam Bir Zarafet: Krem

Oldukça zarif bir ton olan krem rengi aydınlık bir görünüm için beyaz dışında kullanabileceğiniz bir diğer renktir. Dekorasyon içinde yine birçok renkle kolaylıkla uyum sağlarken estetik görünüşe de birebir uymaktadır. Bu yüzden aydınlık gösteren duvar boyası seçeneklerinden bir diğer alternatifte kremdir.


3.Canlı Renk Uyumu

Dekorasyonda canlı renkleri kullanarak ve duvar renk seçiminde de uyumu yakalarsanız evinizde bahar esintisini, soluk olmayan canlı görünümü yakalamış olursunuz. Bu yüzden de aydınlık görünüm için canlı renklerde duvar boyası da tercih edebilirsiniz. Mesela fıstık yeşili gibi açık bir tonu kahve tonlarındaki renklerle bir arada kullanabilirsiniz.


4.Karanlık Odaların Aydınlanması

Karanlık odaların yani cam bulunmayan ve ışık almayan odalara aydınlık bir görünüm kazandırmak istiyorsak öncelikle dikkat etmemiz ve karar vermemiz gereken şey ışıl ışıl mı yoksa dingin bir atmosfer mi istediğimizdir.

Bu kararı verdikten sonra bilmemiz gereken şey ise; ışıl ışıl bir aydınlık görünüm için açık ama parlak, dingin bir aydınlık görünüm için açık ama mat veya pastel tonlarda duvar boyası seçimi yapmamızdır.


5.Modern Dekorasyonda Gri

Son zamanlarda popülerleşen modern tarz dekorasyonlarda sıkça kullanılan renklerden biri olan gri, birçok farklı tonlaması ve her tonunun modern dekorasyonuna uyum sağlayabilmesi ayrıca beyazla birlikte kullanıldığında oldukça aydınlık bir görüntü oluşturduğu için özellikle oturma odalarının duvarlarında çokça tercih ediliyor.

Ayrıyeten grinin pastel veya maviyle yeşile çalan tonlarının sıkıcı veya donuk göstereceğine dair büyük bir yanılgı vardır. Aksine huzurlu bir durgunluk görüntüsü elde etmenizi sağlarken yine modern dekorasyon anlayışına da uymaktadır.


6.Kontrast Renkler

Aydınlık bir görünüm için evinizin duvarlarında sadece açık renkler kullanmak zorunda değilsiniz. Doğru kontrastı yakalayabilir ve uyum yaratırsanız canlı renklerle de odalara derinlik katarak aydınlık ve ferah bir görünüm kazanabilirsiniz. Canlı tonlardaki mavi ve kırmızı gibi renkleri gri gibi soğuk renklerle birlikte duvarlarınızda kullanarak güzel bir kompozisyon yaratabilirsiniz.


7.Yarı Yarıya

Kontrast yapacağımız zaman yani iki renk kullanmak istediğiniz zamanlarda farklı bir alternatif olarak duvarlarınızı yatay olacak şekilde ikiye bölerek iki farklı renkle renklendirebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde oda da dikey ve yatay bir derinlik ortaya çıkıyor ve aydınlık bir görünümün yanı sıra odayı daha geniş gösteriyor.

Lakin basık tavanlı evlerin odaları için bu uygulama odayı olduğundan daha basık göstereceği için bu yöntemi önermiyoruz.

Yazar: Zehra SarıcanAyrıca Bakınız