Çalışma Alanında Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Çalışma Alanında Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Çalışma alanlarınızda aydınlatma; verimlilik, performans, konfor gibi kriterleri etkileyen önemli bir etkendir. Bu nedenle çalışma alanlarınızda aydınlatmalara oldukça önem vermelisiniz. Peki aydınlatmalarda dikkat etmeniz gereken önemli detaylar nelerdir?


Çalışma Alanında Aydınlatma

1. Işığın Niteliği

a. Renk Sıcaklığı:

Evlerde tercih edilen aydınlatmalar genelde dinlendirici özelliği yüksek olan 3000K renk sıcaklığındaki ampullerle sağlanır. Çalışma alanlarında kullanılması gereken aydınlatmalarda ise dinlendirme özelliğindense dinç tutmayı sağlaması amacıyla 6500K renk sıcaklığındaki ampuller kullanılmalıdır.

b. CRI (Renksel Geri Verim İndexi):

Çalıştığınız iş için obje renkleri çok önemliyse eğer; çalışma alanlarınızda renkleri en doğru şekilde gösterecek olan yüksek CRI değerli ampullerle aydınlatma sağlamalısınız.


2. Kamaşmalar

Çalışma alanlarınızda aydınlatmanın az olması veya fazla olması da görme kabiliyetimizi olumsuz etkiler. Parlak bir ışık kaynağı ya da yansıyan ışıkların doğrudan gözümüze etki etmesi gözlerimizin kamaşmasına sebep olur göz konforumuzu bozar dolayısıyla çalışma performansımızı da etkiler. Bu yüzden kamaşmaların oluşumuna engel olmanız gerekmektedir. Bunun içinde; masanın konumu, bilgisayarın duruş açısı, arkanızdan gelen bir ışık kaynağı ve avize seçiminize dikkat etmek olacaktır.


3. Gölge Oluşumu

Kullandığınız aydınlatmanın açısı doğru bir açıyla çalışma alanınıza etki etmelidir. Çünkü kamaşmaların oluşabileceği gibi gölgeler de oluşabilir. En iyi verimi almak, en iyi performansı sergilemek ve en iyi konforu sağlamak istiyorsak çalışma alanlarımıza gölge düşmesini aydınlatmamızın geliş açısıyla engellemektir. Eğer ki masa lambası kullanıyorsanız bunu sağlamak sizin için çok daha kolay olacaktır.


4. Durağan Aydınlatma

Titreşen bir ışık kaynağıyla aydınlatılan bir ortamda çalışma alanı oluşturup çalışmak göz konforumuzu çok kötü bir şekilde etkiler hatta gözlerimizin bozulmasına, baş ağrılarına bile sebep olabilir bu yüzden aydınlatma kaynağınızda kullandığınız ışık, sabit ışık olmalıdır. Titreşim yapmayan ampulleri tercih etmemelisiniz.


5. Gün Işığı

Şu ana kadar saymış olduğumuz aydınlatma kriterlerine ne kadar dikkat ederseniz edin hiçbir aydınlatma gün ışığının eşsiz faydasını göz ardı etmemize sebep olamaz. Gün ışığı çalışma ortamınızı iyileştiren bir aydınlatmadır bu yüzden çalışma alanlarınızda gün ışığından olabildiğince yararlanmaya çalışın. Masanızın pencere önü gibi güneş ışığından faydalanabileceğiniz doğru konumu bularak en sağlıklı ışığa erişimi sağlayabilirsiniz.

Yazar: Zehra Sarıcan


Ayrıca Bakınız