Çalışma Alanınızı Geliştirecek İlham Verici Fikirler

Çalışma Alanınızı Geliştirecek İlham Verici Fikirler

Çalışma alanınızın odaklanabileceğiniz, üretkenliğinizi arttırabileceğiniz, organize olabileceğiniz ve rahat edeceğiniz olanakları sağlaması çok önemli. Bu nedenle çeşitli fikirleri göz önüne alarak size en iyi verimi sağlayacak bir çalışma ortamı yaratabileceğiniz ilham verici birbirinden yararlı bilgilere sizler için bu yazımızda yer verdik.


Çalışma Alanınızı Geliştirecek İlham Verici Fikirler

1. Bitkilere, Manzaraya ve Güneş ışığına çalışma alnınızda yer verin!

a. Bitkiler

Çalışma ortamımızda bitkilerin oluşu stresi, öfkeyi azalttığı gibi fiziksel refah duygusuna da erişmemizi sağlayarak, beynimizin ve bedenimizin rahatlamasıyla iş hayatımızda ve yaşamımızda olumlu değişikliklere yol açar.

b. Manzara

Ayrıca, doğadaki manzaraları izlemek, konsantrasyon ve odak yeteneğimizi arttırır.  Aynı zamanda anksiyete düşüncelerine son verirken taze düşünmemiz için bizi yeniler. Daha sağlıklı düşünmemiz ve daha sağlıklı işler yapmamıza olanak sağlayarak iş hayatında başarımızı arttırır.


c. Gün Işığı

Gün ışığı, sağladığı D vitamini sayesinde depresyon başta olmak üzere birçok psikolojik rahatsızlıkları engeller, beyinde mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin salgılanmasına ve pozitif enerjiye sahip olmamıza yardımcı olur. Yani iş hayatının stresini tamamen üstümüzden atar.

Bunun için çalışma ortamınızda birkaç tane bitkiye, camlarınızdaki doğa manzarasına ve güneş ışığına yer verin!


Mekân Tasarımında Aydınlatma ve Renklere Önem Verin!

a. Aydınlatma

Mekân tasarımında aydınlatma, insanların yalnızca ruh halini ya da fiziksel durumunu etkilemez; verimlilik, performans, konfor gibi kriterlerini de etkiler. Bu nedenle çalışma alanınızda uygun ve doğru aydınlatma seçeneklerini kullanmalısınız.

Göz alıcı ışık ve titreyen bir ışık göz yorgunluğuna yol açarken loş aydınlatmada çalışma performansınızın düşmesine sebep olacaktır. Bu nedenle mekân tasarımınızda aydınlatma tonlarında çeşitliliğe dikkat etmelisiniz.


b. Renkler

Çalışma alanınızda gün ışığının yansımasını destekleyecek açık notlarda renkler tercih etmelisiniz. Renklerin insan üzerindeki etkileri şu şekildedir;

Kırmızı, mavi ve yeşil renklerinin tonları; yüksek odak ve görev tamamlamayla ilişkilendirilir. Bununla birlikte ruhsal faaliyetler için olumlu etkileri olan mavi yaratıcı düşünceyi destekler. Doğanın rengi olan yeşil; huzur ve dinginlik verir. Sıcak bir renk olan sarı; ilham verir, zekayı harekete geçirir, daha net bir algıya yardımcı olur.
Turuncu; iletişim, hareket ve istikrar yönünden pozitif etkiler sağlar.

Bunun için çalışma ortamınızda göz alıcı veya loş ışıktan kaçının ve renklerin öneminin farkına varın!


Mobilya ve Konfor Seçimi!

a. Mobilya

Mobilyaların tarzınızı yansıtmasına dikkat edin. Göze hoş gelen malzeme kullanımıyla görsel çeşitliliğini de gözden kaçırmayın. Bu kendinizi, iş ortamınızla bir bütün gibi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Minimal eşyalar  tercih edin ki çalışma ortamınızın boğucu havasından kurtularak sakin ve rahat bir ortam edinebilin. Düzenli ve organize olmanıza olanak sağlayacak mobilyalar yani yeterli depolama alanına sahip olarak çalışma alanınızın karmaşık görüntüsüne engel olun.


b. Konfor

Çalışma alanı dekorasyonunuzda rahatlığınızı öncelik haline getirin ve kullandığınız ofis koltuğu, sandalye gibi eşyaların ergonomik ve ayarlanabilir olmasına dikkat edin. Termal konforunuzu ayarlarken sıcaklık, nem ve havalandırmanızın doğru kombinasyonuna yani sıcaklık değerinin 21.6 derece olduğu çalışma ortamını elde edin çünkü bu derecenin üzerindeki veya altındaki her bir derecenin yüzde 1-2 oranında üretkenliğinizi düşürdüğünü aklınızdan çıkarmayın.

Mobilya ve konfor seçiminizde minimal, ergonomik ve ayarlanabilir eşyalara aynı zamanda termal konforunuza önem verin!

Artık çalışmaya hazır bir çalışma ortamınız olduğuna göre “Şimdi iş zamanı!” demenin tam vakti.

Yazar: Zehra SarıcanAyrıca Bakınız