Çelik Konstrüksiyon 

Çelik Konstrüksiyon 

Çelik Konstrüksiyon 

Çelik Konstrüksiyon Nedir?

Çelik konstrüksiyon çoğu yapılarda kullanılan bir yapı üründür. Örneğin spor tesislerinde, atölyelerde, çelik sanayi yapılarında, uçak hangarlarında, hangarlarda ve depolarda kullanılan tüm taşıyıcı sistemlerinin çelikten üretildiği ve ayrıca da başta deprem tehlikesi bulunan bölgelerde kurulan geniş açıklık ve yüksekliğe sahip yapı ürünlerine çelik konstrüksiyon denir.


Çelik Konstrüksiyon Tercih Edilme Nedenleri?

Kullanım ve tercih edilme sebebi çelik konstrüksiyon yapıları diğer taşıyıcı sistemlere kıyaslan üstün mekanik özeliklere, uygulama kolaylığına ve statik yeteneklere sahiptir. Yapılarda beton yerine çelik kullanılması; çelik sağlamlığı, direnci ve dayanıklılığı beton ve tahta yapılara göre daha avantajlıdır. Aynı zamanda körü zeminli olan bölgelere uyumlu, taşıdığı yüke oranla daha az yer kaplar.

Kullanılma nedenlerinden bir diğerleri ise uzanma, esneme ve yük altında şekil değiştirerek yükleme kalkınca eski mukavemetini sürdürüyor ve esnek yapısı sayesinde de deprem sırasında sallanır ama yıkılmaz. Bu yapıların duvarları da çelikten üretildiğinden dolayı yalnızca kolon ve kirişlere yük bindirmeyip yıkılma riskini de oldukça azaltılmış olur.


Çelik Konstrüksiyon Yararları Nelerdir?

Çelik konstrüksiyon kurulumu yapılırken hava koşullarının bir önemi yoktur kullanılan iş gücüne bağlı olarak kesintisiz çalışma ve kurulum imkânı sağlamaktadır.

Çelik konstrüksiyonun yapı mimarisinde sınırsız çözüm yolu olmasıyla da oldukça kolaylık sağlıyor. Mimaride değişim yapmak gerektiğinde sorunsuz ve hızlı bir şekilde büyültme, küçültme yapılabilir.


Peki Çelik Konstrüksiyonların Ömrü Ne Kadardır?

Bu sorununda cevabına gelin bakalım. Çelik konstrüksiyonlar saf metallerden üretildiğinden dolayı diğer beton yapılara oranla çok daha uzundur. Çelik yapılar beton yapılar gibi zaman geçtikçe korozyona uğramaz ve yıpranma, çatlamalar da olmaz. Ayrıca çelik konstrüksiyonun yararlarından bahsetmiştik, kolaylıklarına değinmiştik çelik konstrüksiyonlar istenildiği an tesisat yapılıp yenilenebilirken, beton yapılar böyle bir imkana sahip değillerdir.

Beton yapıların tesisat montajı bir kere yapılır ve artık değiştirilmesini mümkün değildir. Bunun dışında beton yapılarda telefon kabloları, duvar içlerinden geçen elektrik tesisatları, elektrik donanımları vb. değiştirilmesi ve yenilenmesi çok zorken çelik konstrüksiyon yapılarında bu değişimler ve yenilenmeler çok rahat bir şekilde yapılabilmektedir.


Çelik Konstrüksiyon Büyütülmeye Elverişli Midir?

Çelik konstrüksiyon yapıları doğru tasarlanmışsa işlev ve dayanıklılık yönünden bir kayba uğramadan güçlendirmek yapıya yatay, dikey parçalar eklemek, yeni katlar dahi eklemek mümkündür.

İsterseniz de eklenen parçalar yeniden sökülebilir bu sebeple çelik konstrüksiyon yapılar aynı zamanda büyütülmeye ve restorasyona oldukça açık yapılardır.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız