Çocuk Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Çocuk Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Çocuklarınızın odalarına bir dekorasyon işlemi yapılırken, rüyalarını süsleyecek ve onları büyüleyecek şekilde yapılmalıdır. İşte çocuk odası dekorasyonu için dikkat edilmesi gereken noktalar!


Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyonunu yapmak istediğiniz bu çocuk odaları çocuklar için olabildiğince konforlu, işlevsel mobilyalar ve de dekorasyon yönünde de zengin öğeler içermelidir. Erkek ve kız çocuk odası için tasarlanan bu dekorasyon eşyaları farklılık gösterebilir. Dekorasyon eşyalarının bazıları hem kız çocuklarınız için hem de erkek çocuklar için kullanılabilmektedir. Değerli çocuklarınız için konforlu, eğlenceli ve kendilerine ait bir oda dekorasyonumu yapmayı düşünüyorsunuz? Hadi gelinde sizlerle beraber çocuk odasındaki yapabileceğiniz dekorasyon ve aksesuar fikirlerine bakalım.


Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir?

Çocuk odalarını dekore ederken aynı zaman da çocuklarınız içinde bir eğlence alanı oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için birçok dekorasyon ürünü bulunmaktadır. Çocuk odası için yapılan modeller, çocukluk çağında olan bütün yaşlara hitap edecek renkli ve yaratıcı bir tasarımlara sahip olmalıdır.

Dekorasyonunu yapacağınız çocuk odasının ölçülerine göre mobilyaların mekâna düzgün bir biçimde yerleştirildiğinden emin olmak da fayda var. Odanın görünümünü tamamlamak için mobilya düzeninden sonra mobilyalara uygun dekorasyon eşyalarını kullanarak tamamlayabilir ve de ayriyeten çocuğunuz içinde güzel bir vakit geçirme alanı yaratmış olursunuz.

Çocuk odası takımı seçerken, öncelikle çocuğunuzun neler sevdiğini belirlemelisiniz. Çünkü bu oda da vaktinin çoğunluğunu geçirecek olan sizler değil çocuklarınızdır. Çocuğunuzun en sevdiği çizgi filmden yararlanabilir veya en sevdiği renklerden tercih edebilirsiniz. Çocuk odaları, çocuklu evlerin en renkli ve en eğlenceli ayrıntılara sahip olan yerleridir.

Çocuk odası dekorasyonunda başlangıç yeri olarak duvarlardan başlayabilirsiniz. İsterseniz çocuk odasını çocuğunuzun sevdiği renklerle boyayabilirsiniz veya başka bir seçenek olan renkli dizaynlara sahip çocuk odası duvar kâğıtlarını da kullanabilirsiniz. Duvar kağıtlarını uygulaması kolaydır ve tek seferde odanın bütün havasını değiştiren bir etkiye sahiptirler.

Kullanacağınız halı, perde ve nevresim gibi tekstil ürünlerinde hijyene önem vermeniz gerekir. Kolay temizlenebilen halı ve perde seçmeniz, odayı her daim kolaylıkla temiz tutmanızda yararlı olur. Halı olarak hipoalerjenik olanları veya leke tutmayanları seçebilirsiniz. Çocuk odalarına özel, oyun için tasarlanmış halılar mümkündür. Ama eğer böyle bir seçim yaparsanız çocuğunuzun sağlığı açısından, mutlaka anti alerjen maddelerden oluşan halıları tercih etmelisiniz. Çünkü böyle bir durumda halı tamamıyla çocuğunuz için bir oyun alanı haline gelecektir.

Çocuk odalarında sarı ve loş bir ışık kullanılması gerekir. Gece ise figürlü, masa veya aplik türü gece lambaları seçebilirsiniz. Avize seçimini ise mobilyalarla uyumlu bir renkte yaparsanız oda da bütünlük sağlamış olursunuz. Gece aydınlatmasında sensörlü aplikler tercih etmeniz hem çocuğunuzun hareketini algılayıp yandıkları için çocuğunuzun karanlıktan korkmasını engelleyecek hem de elektrik tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Yazar: Muratcan GüleryüzlüAyrıca Bakınız