Dekorasyonda Mermer Kullanımı

Dekorasyonda Mermer Kullanımı

İçinde olduğumuz bu dönemlerde en popüler dekorasyonların başında yer alanlardan biri, doğal yansımalara hayatınızda yer vermek. Bu konumda ilk düşünülen ahşap objeler veya bitkiler olsa da aslında mermerlerde doğanın esintisini, doğal bir malzeme olup estetik açıdan fazla dikkat çekmesiyle birlikte iç mekanınıza getirebilir. Hadi o zaman gelin sizlerle “dekorasyonda mermer nasıl kullanılır?”  Sorusuna birlikte bakalım.


Dekorasyonda Mermer Kullanımı

Kullanım Yerleri

Mermerlerin kullanım alanları artık eskisinden daha geniş. Bu nedenle eskiden olduğu gibi mermerlerin kullanım alanları sadece banyo, mutfak ve tezgâhlar değildir. Uzun yıllar kullanabileceğiniz ve iç mekan dekorasyonunuza daha fazla şıklık katacak bir seçim olarak mermer masalar veya sehpalar seçebilirsiniz.

Ayrıca şıklık konusunda dilerseniz mermerden üretilmeyen ama mermer görünümlü mobilyalarda uygun fiyatlara bulup tercih edebilirsiniz.


Mermerin Beraberinde

Eğer ki sıcak, samimi ve güzel bir ortam istiyorsanız mermerin en iyi tamamlayıcılarından birisi olan ahşabı seçebilirsiniz. İsterseniz ahşap iskeletli ürünleri, ahşap objeleri mermer masa ve sehpaları yerleştirebilir kullanabilirsiniz. Çünkü mermer mobilyaların etrafa verdiği etkiler tamamlanış şekline göre farklılık göstermektedir.

Mermeri oldukça şık bir hale getiren metal iskeletli ürünlerle beraber daha dikkat çekici bir alan yaratabilirsiniz. Roze altın, altın rengi, pirinç gibi renkler bu sene fazlasıyla ilgi çekiyor. Ayrıca çoğu dekorasyon stiline uyum sağlayabilen metalle yan yana gelmiş mermer mobilyalarda tercih seçenekleri arasında baştaki yerini alıyor.


Bitkiler Her Yerde

Aslında mermerlerin soğuk bir görünüme sonuç çıkartabildiğini reddedemeyiz. Ahşapla yan yana geldiğinde bu algı kırılsa da farklı şekilde de çözüme gerek duyabilirsiniz. Bu durumlarda bitkilerden yararlanabilirsiniz.

Yeşil tonların ağırlıklı olduğu bitkileri mermerin bulunduğu alanlarda konumlandırarak güzel sonuçlar alabilirsiniz. Bunun dışında seramik veya parlak metal renklerinden oluşan saksılar bu mekânlara güzel bir uyum sağlayıp şık görüntüler yaratabilir.


Mobilya Seçimi

Dresuar mobilyalar, yeni modaları takipteyseniz ve de ayrıca hayatınızın içinde mermere yer vermek istiyorsanız tamda sizin tercih seçeneğiniz olabilir.

Genellikle antrede kullanılır ve pekte yer kaplamayan dresuarı yerleştireceğiniz duvarın arkasına duvar kağıdında taş görünümlü olanı kullanarak görünüşü bitirebilirsiniz.


Küçük Detaylarda Mermer

Eviniz de mermer veya mermer görünümlü raflar güzel bir görüntü ortaya çıkartacaktır.

Bu nedenle güzel bir görünüm elde etmek için göz ardı etmemeniz gereken yerlerden biri, kullanacağınız rafın uygulanacağı duvarla benzer renkte olmasıdır.  Ayrıca dilerseniz daha şık bir görünüm elde etmek için duvarınıza ayna asabilir ve böylelikle mermerin görünümüne şıklık katabilirsiniz.


Mutfak ve Banyo Bütünlüğü

İç mekân dekorasyonuyla ilgili mermer kullanımı denildiğinde düşünülen ilk yerler tabi ki mutfak tezgâhları ve banyolardır.

Artık mermer görünümlü tezgahlar ve mermer görünümlü seramikler sayesinde bu işlemleri uygulamak çok daha basit.


Zemin Görünümü

Zemininizi mermer görünümlü seramiklerle kaplayarak mermerin gözlerinize verdiği bu hoşnuttan yararlanabilirsiniz.


Aksesuar Kullanımı

Tek olarak mobilya veya seramiklerde değil, mermer popülerliğini dekoratif objeler sayesinde iç mekanınıza hoş noktalar oluşturabilirsiniz.

Burada önemli olan ve yapmanız gereken şey ortamınız için seçmiş olduğunuz renk paleti ile uyumlu renkteki mermer görünümlü dekoratif nesneleri istediğiniz yere uyarlamak.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız