Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Duvar Dekorasyonu Fikirleri

İlk bakışta dikkati direk üstüne çeken duvar tasarımlarımızın büyüsünde kendinizi kaybedeceksiniz.


Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Girdiğimiz mekanlarda ilk dikkat çeken yerler duvarlardır. Mekanlarda bulunan duvar dekorasyonları oldukça çekici hale gelmektedir. Günümüzde oldukça şık ve dekoratif duran mekân duvarlarını ve evlerimizde bulunan duvarlarımızı küçük dokunuşlarla daha şık hale getirebiliriz.

Sizlere farklı farklı göstermiş olduğumuz duvar dekorasyonlarından yola çıkarak sizde kendi tarzınıza uygun bir duvar tasarımı elde edebilirsiniz.


Büyük Ölçekli Duvar Tablosu;

Büyük bir tablo asmak, astığınız duvara bakıldığında şık ve anlamlı olmalıdır. Duvarınıza tablo asmak dekorasyon yapmanın en kolay yoludur. Astığınız tablo eseri devasa büyüklükte olacağı için istemsizce odak noktası olacaktır. Ferah ve şık görünen tablonuz bulunduğu odada kendini gösterecektir.

Seçeceğiniz tablo ve renkleri asmış olduğunuz duvarınızla uyumlu olmalıdır. Stilinize göre veya odanızın renk uyumuna göre tablo seçimini yapabilirsiniz. Duvarınıza tablo asarken şuna dikkat etmelisiniz; derinliği olan bir eser mekanınıza ferahlık katarken, tersi duvar etkisi yaratarak mekânı boğabilir. Bu yüzden seçeceğiniz tablo mekanınıza uyumlu olmak zorundadır.


Heykelsi Objeler ve Metal Aksesuarlar;

Duvar dekorasyon fikirleri arasındaki en iddialı yöntemlerden biri 3 boyutlu ve sıra dışı objeler asmaktır. 3 boyutlu duvar objeleri oldukça şık ve sert durmaktadır. Mekanınızda bulunan duvar dekorasyonları, mekan tasarımıyla harmanlanabilir. Kendinizde bir tasarım yaparak duvarlarınıza güzel bir dekorasyon katabilirsiniz.

Çok ucuza satın alabileceğiniz dekoratif ürünler bularak duvarınıza kendinize özgün bir tasarım elde etmiş olursunuz fakat yapacağınız tasarım odanızın tasarımı ile uyumlu olmalıdır.


Parçalı Duvar Panoları;

Parçalı duvar panoları kullanmanın en güzel avantajı şık ve büyük olan resimlerin parça halinde olmasıdır. Duvar panolarının seçtiğiniz duvar panosuna göre parça sayısı artmaktadır. Seçilen panoda renk ve desenler ise arkasındaki duvara boyut katmaktadır.

Seçmiş olduğunuz duvar panoları duvar sahnenize şıklık ve odanıza konfor sağlayacaktır.


Serbest Biçimli Duvar Süsleri;

Dağınık şekilde gözüken duvar süsleri duvarınıza ve mekanınıza ferahlık katacaktır. Duvarlarınıza özgür tasarım yapmanıza olanak sağlayacaktır. Duvar rengine uyumlu dağınık duvar süsleri yapıştırılabilir.

Eğrisel objeler seçerek duvar dekorasyonunuzda özgün bir şekilde tasarım elde edebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz duvar süslerini farklı seçerek, bu süsler ile tek duvar üzerinde tasarım elde edebilirsiniz.


Galeri Duvarı;

Duvarınıza asmak istediğiniz tablolara bir türlü karar veremediniz mi? Beğendiğiniz tüm tabloları bir duvar üzerine asabilirsiniz. Objektif bir şekilde tüm tabloları hizalayabilirsiniz veya farklı farklı kısımlara koyabilirsiniz. Yapboz tablo düzeni yaparak şık duvar dekorasyonu yaratabilirsiniz. Uzun süre kullanımdan sonra sıkılmış olduğunuz tabloları veya tablo düzen şeklini değiştirebilirsiniz.

Çok sayıda tablo kullanmak için oldukça büyük duvara sahip olmanız kadar uyumlu bir oda tasarımı da elde etmeniz önemlidir. Güzel gözükmeyen veya mekanınızda bulunan eşyalarla uyumlu olmayan duvar dekorasyonu zamanla gözünüzü yıpratacaktır. Simetrik bir şekilde hizalanmış tablolar mekanınıza veya odanıza renk ve uyum açısından oldukça güzel gözükecektir.


Rengarenk Duvar Kumaşları;

Duvar kumaşları oldukça kullanışlı ve şık durmaktadır. Bu kumaşlar isteğinize göre veya mekanınıza olacak şekilde seçilebilir. Seçmiş olduğunuz duvar kumaşları odanıza sıcak ve yumuşak bir hava katacaktır.

Oturma odanızda mobilyalarınızla uyumlu bir duvar halısı veya duvar kumaşları kullanmak bu alanda odak konusu olacaktır. Kullanmış olduğunuz duvar halıları veya duvar kumaşlarının sizlerin tasarımı olacağını unutmayın.


Şık ve Sihirli: Dekoratif Duvar Aynaları;

Aynaların mekanlarda oldukça önem sağladığı ön görülür. Aynaların olduğu mekanlar geniş göründüğü için mekanlarda aynalar çokça tercih edilir.
Az ışık alan mekanlarda ayna kullanılarak ortam aydınlatılabilir.

Aynalar hem kullanışlıdır hem de duvar tasarımında önemli yer almaktadır. Ayna türleri olarak sade düz bir ayna yerine parça şeklinde aynalar tercih edilebilir.


Dekoratif Raflar ile Koleksiyonunuzu Sergileyin;

Sevdiğiniz eserleri veya sevdiğiniz tabloları duvar raflarına koyabilirsiniz. Aile fotoğraflarınızı sergileyebilirsiniz. Duvara asmış olduğunuz raflar duvar dekorasyonu olarak şık gözükecektir ve oldukça kullanışlılardır. Rafların üstüne okumuş olduğunuz veya beğendiğiniz kitapları da koyabilirsiniz ve bu şekilde de bir tasarım elde etmiş olursunuz.

Yazımız umarız sizler için yararlı olmuştur. Duvarlarınız için doğru dekorasyonu seçtiğinizden emin olun ve kendi tarzınızı yansıtmayı unutmayın!

Yazar: Zehra SarıcanAyrıca Bakınız