Duvar Kağıdı Seçerken Bunlara Dikkat!

Duvar Kağıdı Seçerken Bunlara Dikkat!

Duvar boyalarına nazaran daha uzun ömürlü olan duvar kağıtlarını seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusunun cevabını yazımızın içinde bulabilirsiniz.


Duvar Kağıdı Seçerken Bunlara Dikkat!

Evinizde bir değişiklik istediğiniz için duvarlarınızı duvar kağıdıyla kaplamaya mı karar verdiniz? Bunun üstüne düşünmeden seçim yapmayın çünkü duvar kâğıtları boyalar gibi kolay uygulanıp kolay değiştirilemiyorlar o yüzden hadi gelin duvar kâğıdı seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyormuş hemen öğrenelim.


1. Önceliğimiz Duvarlar

Öncelikle duvarlarınızın duvar kâğıdı için uygun olup olmadığının farkında olalım. Duvar kâğıdını kullanabilmemiz için yüzeyin oldukça düzgün olması gerekmektedir. Yani duvarınızda çıkıntılar, çatlaklar veya yarıklar varsa duvarınız duvar kağıdına uygun değil demektir.


2. Kaliteli Duvar Kâğıdı Çeşitleri

Duvar kağıdınızın kalınlığı kalitesini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Çünkü dayanıklılıkla kalınlık aynı ölçüde ilerler. İyi bir kalınlığa sahip olmayan duvar kağıtları bir süre sonra kolayca yıpranabilir veya yırtılabilir. Bu yüzden kâğıt duvar kağıtlarını tercih etmek yerine en sağlamlarından biri olan duvar kağıdı çeşitlerinden tekstil tabanlı duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Vinil çeşidi olan duvar kağıtları da silinebilirlik ve neme karşı dayanıklılığı açısından bize kolaylık sağladığı için tercihleriniz bu yönde de olabilir.


3. Evinize Göre Duvar Kağıtları;

Her ev için tercih edilen duvar kâğıdı birbirinden tamamen farklıdır çünkü evinizde oluşturmak istediğiniz atmosfer ve kullanacağınız duvarların bulunduğu odaların büyüklüğü gibi birçok etken duvar kâğıdı seçiminize etki eder. Hadi gelin hangi koşullarda hangi türlü duvar kâğıdı neden tercih edilmeli öğrenip evimiz için en doğru duvar kâğıdı seçeneğini bulalım.


a. Açık-Koyu Renkli Duvar Kağıtları

Küçük odaları boğucu göstermemek için kesinlikle açık renkli duvar kağıtları tercih edilmelidir.

Büyük odalarda da refah ve geniş hissiyatını kaybetmek istemiyorsanız yine açık renk duvar kağıtlarından yöne tercihte bulunmalısınız ama siyah-beyaz uyumu gibi bir uyum yakalamak istiyorsanız büyük odalarda açık renk mobilyalar tercih ettiğiniz sürece siyah dışında koyu tonlardaki duvar kağıtlarını da tercih edebilirsiniz.


b. Büyük-Küçük Desenli ve Şeritli Duvar Kağıtları

Yatay veya dikey şeritli duvar kağıtları çok sık yani tüm duvaralar da kullanıldığı zamanlarda gözü yorduğu gibi ortamı da kasvetli ve boğucu gösterebilir. O yüzden tek bir duvarda kullanmayacaksanız ve gözünüzde bozukluk varsa tercihiniz şeritli duvar kağıtlarından yana olmamalıdır.

Küçük odalarda, pencere ve kapılarının çok olduğu odaların duvarlarında büyük desenli yerine küçük desenli duvar kağıtları tercih etmelisiniz.

Pastel tonlu mobilyaların hâkim olduğu odaların duvarlarına da oda büyükse açık renkli ve büyük desenli duvar kağıtları, oda küçükse yine açık renkli ama küçük desenli duvar kağıtları kullanmalısınız.


c. Parlak-Pastel Tonlu Duvar Kağıtları

Sakin tonlarda mobilyalarınız yoksa parlak renkli mobilyaların kullanıldığı odaların duvarlarını da yine parlak renkli duvar kağıtlarıyla kaplamak doğru bir seçim olmayacaktır. Bunun yerine daha sakin, pastel tonları gibi tonda olan renkleri tercih edebilirsiniz.

Aynı zamanda da koyu tonlarında ki, açık tonlarında ki veya yine pastel tonlarında ki mobilyalara sahipseniz bütün hepsiyle ahenk içinde duracak olan pastel tonlu duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz.

Yazar: Zehra SarıcanAyrıca Bakınız