Epoksi Zemin Kaplama Nedir? Nerelerde kullanılır? Avantajları nelerdir ?

Epoksi Zemin Kaplama Nedir? Nerelerde kullanılır? Avantajları nelerdir ?

Epoksi Zemin Kaplama Nedir? Nerelerde kullanılır? Avantajları nelerdir?

Epoksi Zemin Kaplama Nedir? Avantajları nelerdir?

Epoksi Zemin kaplama ticari ve endüstriyel bütün zemin kaplamalarında fazlasıyla kullanılır. Aslında epoksi zemin kaplama beton zeminler üzerine uygulanır ve uzun seneler dayanabilen ve ağır yüklerde bile basit şekillerde zarar görmeyen yüksek performanslı, pürüzsüz ve dayanıklı bir yüzey sağlar.

Birçok depo ve ticari bina, sanayi bölgeleri, işçiler, ekipman ve envanter için temiz güvenli koşullar sağlamak amacıyla epoksi zeminler kullanılmaktadır.


Epoksi Zemin Uygulamaları

Epoksi kaplamanın bir yüzeye uygun ve doğru bir şekilde yapışması için temiz ve hafif gözenekli bir yüzey gerekir. Epoksi sızdırmaz ya da parlatılmış betona yapılmayabilir. Beton zeminin yüzeyi düzgün olmalıdır. Epoksi zemin kaplaması yapılmadan önce, beton yüzeydeki tüm büyük çatlak ve çukurların yamalanması ve onarılması oldukça önemlidir.

Beton yeni değilse, önceki epoksi tabakaları veya yıllar boyunca üst üste yapılmış kaplamalar varsa, öğrenmek için yüzeyi test edin. Zemine biraz su dökerek sızdırmazlık maddesi testi de yapabilirsiniz.

Eğer ki su yüzeyde kaybolmuyor ve damlacıklar şeklinde yüzeyde kalıyorsa büyük ihtimalle tüm yüzey gözenekleri tamamen kapatılmıştır ve epoksi kaplama için uygun olmayabilir.

Epoksi kaplama yapmadan önce, sıcaklığın uygun olduğuna emin olun ve kullanacağınız malzemenin üretici tavsiyelerine uyun. Olumsuz sıcaklıklarının epoksi kaplamanın kabarmasına ve soyulmasına neden olabilir. Epoksi, uygulamadan önce karşılaştırdığınız iki parçalı bir sıvıdır. Ürünü karıştırdıktan sonra, epoksi kaplamayı katılaşmadan önce uygulamak için sınırlı bir süreniz vardır.


Epoksi Astar

Uygulanan ürüne göre, bir epoksi astar ve son işlem katı uygulama yapılabilir. Astar aynı boya gibi uygulanır ve birkaç saat bekletilir.

Astarı uygulamak için, zemini ince bir su tabakası ile örtün, sonrasında ise astarı uzun saplı bir boya rulosu ile tüm zemine ince bir tabaka halinde yayın. Astarın kuruması için bir süre bekleyip hemen ardından ise ikinci katı uygulayın.


Epoksi ile Zemin Kaplamanın Avantajları

Epoksi zemin kaplamanın, diğer beton üzeri uygulanan kaplamalara göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak;

  • Dayanıklı ve temizlemesi kolay.
  • Yüzey kaymaz katkılar içerdiğinden size daha fazla güvenlik sunar.
  • Mevcut beton zeminlerde aşınma ve yıpranmayı önler.
  • Çok farklı desenlerde zemin kaplanabilir, özellikle 3D gibi çok sıra dışı kaplamalar yapılabilir.
  • Üretim tesisleri için kimyasal olarak dirençli bir yüzey sağlar.
  • İç alanların parlaklığını önemli ölçüde artırabilen, parlak bir yüzey oluşturur.
  • Ağır ve sürekli trafiğe dayanabilecek sağlam ve dayanıklı bir yüzey sunar.
  • Yağ lekelerine ve suya karşı dayanıklıdır.
  • Yıllarca sürebilen kusursuz bir yüzey oluşturur.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız