Feng Shui Dekorasyonu Nedir?

Feng Shui Dekorasyonu Nedir?

Yaşam alanlarının belirli bir şekilde düzenlenmesiyle bereketin ve mutluluğun artacağını, sağlıklı bir yaşam sürülebileceğini ve bol kazanç sağlanabileceğini savunur. Bu felsefe sembolizmden fazlasıyla yararlanır ve bu sembolleri mekanınızdaki eşyalarda hatta takılarınızda bile kullanabilirsiniz.


Feng Shui Dekorasyonu Nedir?

Feng Shui Nedir?

Eski bir Çin öğretisine dayanan bir felsefedir. Çince rüzgâr ve su anlamına gelir. Yaşam alanlarındaki eşyaların doğa ile denge kuracak şekilde düzenlenmesidir.

Temel amacı birey ile bulunduğu çevre arasında bir uyum yaratmak için enerjik güçlerden yararlanmaktır.


Dekorasyonda Sembolizm

1-Yin Yang

“Birbirine zıt olan güçler aslında birbirini tamamlayabilir ve birbirine bağlı olabilirler” düşüncesini savunur. Dekorasyonda iç yaşamlarımızdan ayrılmaz olduğunu simgeler.


2-Bagua

Feng Shui enerji haritasıdır ve farklı şekillerde olabilir. Klasik olanlardan biri I-Ching yani değişim kitabıdır.


3-Dört Sembol

Dört koruyucu hayvan betimlenir. Mekanınızın korunması anlamını taşır.


Feng Shui Önemli Renkleri

Mavi ve Siyah

Su enerjisi ile bağdaştırılan renklerdir. Odaklanmaya, düşünmeye, meditasyona ve yaratıcı aktivitelere yararlıdır.


Kırmızı

Ateş elementi ile ilişkilendirilir. Kalp atışını ve basıncını hızlandırabilir, depresyonu hafifletebilir. Tutku ve aşkın rengidir.


Yeşil

Gelişim enerjisini simgeler. Kararlılığı ve harekete geçmeyi sembolize eder.


Sarı

Toprak enerjisi ile bağdaştırılır ve Toprak Ana’yı temsil eder. Neşelendirir, umut verir ve zihinsel aktiviteleri arttırır.


Beyaz ve Metalik Renkler

Saflığı simgelerler ve metal enerjisi ile ilişkilidir. Dikkat ve odaklanmaya yardımcı olur


Belirli Kurallar

1.Giriş kapınızda iyi bir izlenim bırakmalısınız. Mekanınızın enerji çekmek için kapınızı renklerin enerjisine göre boyamalısınızdır.

2.Doğal taşlar kullanmalısınızdır.

3.Dağınıklığı hayatınızdan çıkartmanız gerekmektedir. Bu felsefeye göre fazla dağınıklık enerji akışını engeller.

4.Bulunduğunuz ortamda mutlaka hava ve ışık akışı olmalıdır. Doğal ışık ve hava kombinasyonunun iyi enerji ve yenilenmeyi de beraberinde getirdiğine inanılır.

5.Kapıların girişine doğru dönük olmanın savunmasızlığı azalttığına ve gücü arttırdığına inanılır. Bu yüzden mobilyalarınızı kapı girişine doğru yerleştirmelisinizdir.

6.Bitkiler enerjiyi arttırmanın yanı sıra doğal olarak havayı temizler ve sağlığa katkıda bulunurlar. Bu yüzden mekanınızın her kısmında bitkilere yer verebilirsiniz.


Dekorasyonda Feng Shui

İlk olarak mekanınızın enerji haritasını çıkartmalısınız. Yani Bagua haritası yapmalısınızdır. Bu harita mekânın enerjisini analiz ederek enerji akışını arttırmak için hangi elementlerin gerektiğini ortaya çıkarır. Bagua haritası dokuz bölmeden oluşur, her biri bir renk ve element ile ilişkilidir.

En başta mobilyalarınızın konumlandırılmasından başlayın, mekanın içinde kapıya dönük ve duvara dayalı şekilde bulunmalılardır. Oval köşeli eşyalar tercih etmelisinizdir. Camlarınızdan güneş ışığının en iyi şekilde mekanınızı aydınlattığından emin olmalısınız. Elektronik aletleri olabildiğince bu ortamdan uzak tutmalısınız. Eğer metal veya ahşap metaryallerde seçimler yapıyorsanız mekanınızda pastel tonlarına yer verebilirsiniz.

Çalışma alanınızda ise yumuşak sarı ve yeşil tonları sakinlik yaratacak ve odaklanmanıza yarayacaktır. Çalışma masanızı da yine kapıya dönük yerleştirmelisiniz ve çalışma masanızın üstünü daha verimli olması için toplu tutmalısınız. En az %50’si boş olmalıdır.

Ateş elementinin enerjisi için mumlardan yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda aydınlık bilgeliği de simgelerler.

Feng Shui felsefesinde aynaların bilgeliği ve netliği sembolize ettiğine ve her zaman gerçeği yansıttıklarına inanılır. Bu yüzden evinizde ayna kullanmalısınız ama iki aynayı karşılıklı yerleştirmemelisiniz. Çünkü pozitif enerji iki ayna arasına sıkışarak evinize yayılamaz.

Yazar: Sezen Nehir Uğurlu


Ayrıca Bakınız