Ferforje Nedir? Nerelerde kullanılır?

Ferforje Nedir? Nerelerde kullanılır?

Çoğu kişi için merak konusu olan ve çok eski yıllardan itibaren hayatımızda yer alan ferforje nedir, nasıl kullanılır sorularını cevaplıyoruz.


Ferforje Nedir? Nerelerde kullanılır?

Ferforje dekorasyon bakımından çok önemli yerlere sahiptir ve bunun nedeni de dayanıklı ve esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Birçok kişinin araştırdığı bu tür ürünlerin kullanım alanları ve avantajları hakkında bilinmesi gerekenler vardır. En başta ferforje nedir sorusuna en doğru cevapları bulalım.


Ferforje Nedir?

Ferforje kelimesinin anlamı demir doğrama demektir. Bu anlamı almasının sebebi de demirin yüksek ısıya maruz kalıp dövme işlemi esnasında almış olduğu şekle denmesidir. Daha açıklayıcı bir şekilde denmesi gerekirse demirin işlenmesi sonucundaki meydana gelen süslü ve dekoratif demirler olup o demirler ile yapılan dekoratif sanata verilen isimdir, bu şekilde söylenmesi doğru olacaktır. Ferforje geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. En başta insan eli ile işlenen bir sanat olduğu kabul edilirdi. Şu an ki zamanımıza kadar gelen ve devam etmekte olan bu sanatın sistemleri profesyonel ustalar tarafından ince detaylı bir işçilik ve sabır gerektiren bir meslek olmaktadır.

Ferforjenin hala pek çok evde ve farklı alanlarda kullanımı devam etmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber bu sanat farklı makinelerin yardımı ile standart model ve motifler olarak belirlenmiş ve fabrikada üretimleri özenle yapılmaktadır. Her ne kadar son yıllarda ferforje imalatının çok daha ekonomik hale getirilmesi ile hazır motifler demir üzerine uygulansa da çoğu usta kendine özgü desenler ve süslemeler bularak geleneği devam ettiriyor.

Ferforje Avantajları ve Özellikleri

Daima önemli bir yere sahip olan ferforje avantajları ve özellikleri sayesinde çok daha fazla şekilde tercih edilmektedir.

Pek çok alanda tercih edilen ferforje avantajları ve özellikleri şunlardır;

 • Oldukça fazla dayanıklı olması.
 • Bakımı çok kolay bir şekilde yapılması.
 • Çok daha uzun ömürlü olması.
 • Modern bir görüntüye sahip olması.
 • Çocuklar açısından güvenli olması.

Ferforjelerin güvenli olması, kullanımında yer alan en önemli avantajıdır. Bu ürünler düşmeleri ve zarar görmeleri engellediği için evde küçük çocukları olanların tercih ettiği en baştaki ürün seçeneklerindendir. Güvenli olması dışında dayanıklı olması da kolay şekilde zarar görmeyeceği için çok daha uzun ömürlü olmaktadır. Bunların dışında dekorasyon bakımından son derece ideal bir yapıya sahip olan ferforje ürünleri tasarımları sayesinde günümüzde de kullanıldığı alanlara çok daha şık ve estetik bir görüntü kazanmalarını sağlamaktadır. Ferforje günümüzde tercih edilen geçmişten günümüze gelen en güzel sanatlardan biridir. Şık görünümüyle beraberinde gelen en doğru güvenlik yöntemi olarak da her an da uyumludur.


Ferforje Nerelerde Kullanılır?

Ferforje modelleri oldukça uzun ömürlü olması sebebi ile ve de bunun dışında hem kullanış bakımından hem de çok şık modellere sahip olmasıyla sevilerek kullanılmaktadır. Güvenlik özellikleri ve dekoratif görüntüsü çok önemli rol oynamaktadır. Peki şimdi çoğu kişinin merak ettiği ferforje kullanım alanları nerelerdir gelin bakalım;

 • Pencere korkuluklarında,
 • Bahçe demirlerinde,
 • Balkon kapılarında,
 • Bina girişleri ve garaj girişlerinde,
 • Balkon korkuluklarında,
 • Bahçe giriş kapılarında,
 • Yangın merdivenlerinde,
 • Merdiven korkuluklarında,
 • Mobilyalarda,
 • Tarihi geçmiş yapı değerlerin korunmasında,
 • Ev dekorasyon ürünlerinde kullanılır.

Ferforje çok geniş bir alanda kullanılır bunların sebebi de kullanım alanları genel olarak estetik, şık ve kullanışlı olmasındandır. Günümüzde halen çoğu kişinin ilgi odağı olan bu ürünlerin hiçbir zaman modası geçmemiştir ve devamlı olarak alanların korunması adına en başta olan tercihler arasında yer almış bir demir sanatıdır.

ş mekân ferforje kullanım alanları

İnce detayları içinde barındıran, oldukça kullanışlı ve şık ürünlerin ortaya çıkmasına yardımcı olan sanattır ferforje. Demir, insanların her zaman kullandığı ve fazlasıyla da sağlam, dayanıklı ürünlerin yapıldığı yapı taşı olmaktadır. Ferforje normal bir garajın kapısını bile bambaşka şekilde değiştirip onu saray kapısı gibi şık bir görüntü haline getiren çok özel bir sanattır.

Ferforjenin dış mekanlarda banklar ve diğer tüm açık hava oturma guruplarının yanı sıra sandalye, masalar ya da garaj kapıları içi raylı sürgü sistemleri ülkemizde ferforjenin dış mekanlarda en fazla kullanıldığı alanlar arasında yer almaktadır.

İç mekân ferforje kullanım alanları

Ferforje ince bir estetik algıya hitap eden hem mermer gibi soğuk dekorasyon ürünleri hem de ahşap gibi yumuşak malzemeler ile tam bir uyum kuran özelliğe sahiptir. Hem de bunların yanı sıra gayet kolay temizlenme özelliği de vardır.

İç mekanlarda ferforje kullanılan alanlarda ayna, sehpalar, karyola başlıkları, aydınlatma aksesuarları ve şömine yer almaktadır. Bunun dışında ferforje avizelere de olan ilgiler günümüzde her geçen gün fazlasıyla artmaktadır.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız