Hangi Boya Nerede Kullanılır?

Hangi Boya Nerede Kullanılır?

Boya türleri kullanılacak alanlara göre farklılık gösterir. Bu yüzden her boyayı her alanda kullanmanız mümküne değil. Boya seçimi yaparken ufakta olsa bilgilere sahip olmanız önemlidir.


Hangi Boya Nerede Kullanılır?

Astar Boya

Başlangıçta boya çeşitlerine değinmeden önce astar boyadan, yani boya yapılacak yüzeyi sağlamlaştıran üründen bahsetmek istiyoruz. Zemininizi hazırlayarak boyanın daha uzun ömürlü olmasını ve ayrıca çok daha fazla dayanıklı olmasını sağlayan malzeme astar boyadır.

Bunlara rağmen maalesef ülkemizin genelinde pek dikkate alınmıyor. Astar boya, boyanın yüzeye daha düzgün şekilde yapışmasını sağlar ve ayrıca boya için bir koruma katmanı da oluşturur diyebiliriz.


Boya Çeşitleri

Hadi şimdi gelelim boya çeşitlerine… Örnek olarak; Dış cephelere uygulanacak olan boyanın tüm mevsim şartları düşünülerek seçilmesi gerekir ama ıslak ve nemli bölgelerde suya dayanıklı silinebilir boya seçilmelidir.

İç cephe ve dış cephe olarak boya çeşitleri ikiye ayrılır. İç cephe boyaları olarak bilinen boya türleri yağlı boya, saten boya ve akrilik boyadır. Silikonlu boya, elastik boya, akrilik boya ve grenli boya da dış cephe boyaları olarak dekorasyonlarda yer alıyor. Boya türleri markalara göre de bazen farklılık gösterebilir.


Yağlı Boya

Yağlı boyalar parlak bir yapıdadırlar. Ayrıca oldukça hızlı kurumaktadır.

Genel de duvar boyası olarak pekte tercih edilmez. Bunun nedeni de yaymış olduğu ağır kokudan dolayıdır.


Saten Boya

Saten boya oldukça kolay silinen yapısıyla işleri kolaylaştırdığı için fazlasıyla seçim tercihi olan bir boyadır.

Uzun ömürlü ve ayrıca dayanıklı olmasıyla da ilgilerin daha bir merkezinde yer almaktadır. Saten boyayı uygulayacağınız duvarın pürüzsüz olmasına dikkat etmelisiniz.


Akrilik Boya

Akrilik boya su bazlı bir boya türüdür. Başka bir adıyla da plastik boya olarak bilinir.

Akrilik boyanın da hızlı kuruma özelliği bulunmaktadır. Bunlarla beraber kuruma sürecinde çevreye yaydığı koku başka boya türlerine nazaran fazlasıyla düşük denilebilir.


Dış Cephe Boyaları

Dış cephe boyalarında genelde silikon boya daha fazla kullanılmaktadır. Suyu kaydırma özelliği vardır ve bu özelliği sayesinde duvara işlenmesini en düşük seviyelere indiriyor.

Silikon boyanın dış cephelerde tercih edilmesini sağlayan bir diğer özelliği ise kabartma gibi pürüzler taşımaması ve uzun ömürlü olmasıdır.


İç Cephe Boyaları

İç mekan dekorasyonunda boya seçimi yaparken bazı önemli hususlar vardır bunlara dikkat etmelisiniz. İlk olarak alanınız küçük ise kesinlikle açık renkleri seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Açık renkler kullanmak küçük olan alanlarınızı ferah göstermenin en kolay yoludur. Sade dekorasyonlardan hoşlanıyorsanız beyaz, gri, bej ve krem tonlarını seçebilirsiniz.

Ayrıca seçmiş olduğunuz açık tonlardaki renkler kombinlemesi oldukça kolay olan renkler arasında boy gösterir. Fazla canlı ve fazla parlak renkleri mekanın tüm duvarları yerine, tek bir alanda odak noktası yaratmak için kullanmanız daha doğru bir seçim olacaktır. Aksi halde tüm duvarlarda canlı renkler seçerseniz mekânınızda istemeden yorucu bir etki ve karmaşa yaratabilirsiniz.

Sizler için derlediğimiz bu yazıda hangi boyaların nerde ve nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsettik, umarız bu yazımız sizlerin kafasında güzel planlar oluşturup hayallerinizdeki alanlara kavuşmanızı sağlamıştır.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız