İç mimari tasarım nedir, nasıl yapılır?

İç mimari tasarım nedir, nasıl yapılır?

İç mimarlık nedir? Yaşam alanlarını dekore ederken, binanın yapısından ziyade, estetik unsurlarla donanım sağlamak iç mimarların işidir. Kullanım ihtiyaçlarını göz önüne alarak kişisel zevk ve beğeniler, ihtiyaçlar, doğrultusunda uygulanacak stil ve tarza göre düzenlenir. Kapsamlı bir düzenleme için profesyonellerden destek aldığınızda, plan düzleminde tefriş yapılır.

Tefriş; kat planı üzerinde eşyaların ölçekli ebatlarına göre konumlanmasıdır, odalar ve diğer yaşam alanlarının düzenlenmesidir. Bir oda düzenlenirken kapı girişi ve pencere konumları göz ardı edilmez. Doğal ışık ihtiyacını maksimum seviyede karşılayacak bir düzen oluştururken, kullanım ihtiyaçlarına göre oturma odaları, yemek alanı, çalışma alanları vb. konumların ışık ihtiyacı ve diğer kullanım alanları ile ilişkileri planlamaya dahil olur.

İç mekan tasarımı nedir? sorusuna iki şekilde cevap verebiliriz. İç mekan tasarımlarıyla ilgili yardım alabileceğiniz profesyoneller; iç mimarlar ve dekoratörlerdir. İç mimarlar, üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinden ilgili iç mimarlık bölümlerinden mezun olmaktadırlar. Dekoratörler ise sadece duvar ya da zemin ya da evin bir bölümünü düzenlerken size destek amaçlı alternatifler sunan döşemeciler, boyamacılar ve diğer detay unsuru işleri yapanların kullanabildiği isimler olarak yer alıyor.

Mevcut bir salon ya da odanızı dekore ederken, kat planı düzleminde ölçekli düzenleme, tefriş alan ihtiyaçları göz önüne alınarak düzenlenir. Özellikle küçük evlerde alan tasarrufunu maksimum seviyede karşılayacak iç açıcı bir atmosfer oluşturmada iç mimari ve planlamanın büyük önemi bulunmaktadır. Evinizi yenilerken ya da sadece bazı değişiklikler yapmak için iç mimari tasarım öğelerini kullanarak atmosferi değiştirebilirsiniz. Estetik, güvenlik ve donanımı göz ardı etmeyen örnek projeleri inceleyeleybilir, iç mimari tasarımıyla ilgili ilham verecek fikirleri gözden geçirebilirsiniz.