İskandinav Dekorasyon Stili

İskandinav Dekorasyon Stili

Temelinde minimalist ve modern tarza sahip ev dekorasyonlarına benzemektedir. İşte İskandinav stilinde bir kafe dekore etmek için bilmeniz gereken bütün detaylar!


İskandinav Dekorasyon Stili

Adından da anlaşılacağı gibi Finlandiya, Danimarka ve Norveç gibi İskandinav ülkelerinde iklim ve kültürel yapısına bağlı olarak İskandinav dekorasyon stili doğmuştur.

Sadelik

İskandinav dekorasyon stilinde en önemli unsurlardan biri basitliktir. Gözü yormayacak ferah bir görünüm kazanmamızı sağlayacak sade bir dekorasyondur.

Az eşya tercih edilir ama aksesuardan kısılmaz sadece karmaşadan kaçınılır. Coşkulu renklerde bir kenara atılmaz ancak her türlü sadelik ön planda bulunur.


Işıklar

İskandinav ülkelerinde iklim koşullarından dolayı günün büyük bir çoğunluğu karanlık geçmektedir. Bundan kaynaklı olarak olabildiğince aydınlık alanlar yaratmak için büyük pencerelere sahip olurlar. Gün ışığını kesmesini en aza indirebilmek içinde çok ince veya saydam perdeler tercih edilmektedir.

Aydınlatmada ise tavan lambaları, abajurlar, mumlar ve şamdanlar dahil olmak üzere hepsini birlikte kullanılmaktadır. Ayrıca dekorasyonda büyük pencerelerin yanı sıra yüksek tavanlarla da ferah görünümü sağlamayı amaçlıyorlar.


Renkler

İskandinav ülkelerinin ikliminden kaynaklı mekanlarda beyaz renk ağırlıklı olarak tercih edilmektedir, özellikle daha ferah bir görünüm için duvarlarda kullanılmaktadır. Duvarlarda beyaz renk kullanılarak aydınlık bir görünüm kazandırılan mekanlarda mobilyalar için açık renkler, zemin için de pastel tonlar kullanılmaktadır.

Sakin renklerin bütünlüğünü oluşturan odalarda renk ve canlılığı yakalamak için aksesuarlar devreye giriyor. Yani geneli açık renklerden oluşan mekanlarda aksesuar detaylarında mavi, yeşil ve sarı gibi canlı renklerin pastel tonlarıyla bir bütünlük oluşturuluyor.


Doğal Unsurlar

İskandinav ülkelerinin kültürel tarihi doğrultusunda doğal malzemelere önem verilmektedir. Beyaz renginin sıkça kullanıldığı bu dekorasyon stilinde fazla beyazdan dolayı oluşan soğukluğu kırmak ve ortama biraz daha sıcak bir görünüm kazandırmak için ahşap malzemelerden yararlanılmaktadır. Zemin kaplamasında, masa ve sandalye gibi yerlerde ahşap tercih edilmektedir.

Kumaş olarak ise keten ve pamuk gibi doğal ve dokusu hissedilen kumaşlar tercih edilmektedir. Zaman zaman da kumaşlar da ekose, çizgiler, kareler ve küçük çiçek desenleri, sade bir tarz olsa da zaman zaman küçük detaylarda yer verilen desenlerdendir. Ayrıca yer yer de metal yapılar kullanarak küçük vurgular da yapılmaktadır.


Mobilyalar

İskandinav dekorasyon stilinde mobilya sayıları oldukça azdır yalnızca ihtiyaç duyulan mobilyalara yer verilir. Aslında bir bakıma minimalist ve modern tarza da benzemektedir. Gereksiz eşya kullanımından kaçınılır. Bununla da mekân çok ferah bir hale büründürülür.

Mobilyaların görünüm seçeneğindeyse yine sade ve basit tasarımlar tercih edilir ancak zarif ve şık görünümü de elden bırakmazlar. Çoğunlukla da mobilyalarda açık renkli ahşap modelleri tercih edilir.

Yazar: Zehra Sarıcan


Ayrıca Bakınız