Kafe Bahçe Dekorasyonu

Kafe Bahçe Dekorasyonu

Bahçeler üzerimizde olan yorgunlukları atmak ve dinlenmek için gayet uygun olan bir mekândır. Hala bir bahçe sahibiyseniz tarzınızı ve zevklerinizi bu alana işleyerek kafenizin en keyifli mekanlarından birisi haline dönüştürebilirsiniz.

Kafe Bahçe Dekorasyonu

Kafeniz bir bahçeye sahipse zevklerinizi ve tarzınızı yansıtarak, bahçenizi kafenizin güzel bir köşesi haline getirebilir ve keyifli vakitler geçirilebilecek bir mekân haline dönüştürebilirsiniz. Hoş ve güzel bir bahçe sahibi olmak aslında pekte zor değil.

Ayrıca tarzınızı yansıtan mobilyaları ve bahçede konumlandırmayı düşündüğünüz aksesuarları fazlasıyla uygun bir bütçeye bulmanız mümkün. Peki yapmanız gerekenler neler? Hadi gelin hep birlikte öğrenelim!


Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

Küçük veya büyük bir bahçenizin olması hiç fark etmeyecektir. Asıl önemli konu doğru olan bir bahçe dekorasyonuyla sizlerin hoşunuza giden tüm şeylere yer vermenizdir. Bu sebepten dolayı en başta bahçeniz için olan mobilyaları yerleştirmek istediğiniz yeri seçmiş olmalısınız. Bahçeniz için mobilya seçerken göz önüne almanız gereken şey kafenizin müşteri oranı ve de yaz günlerindeki bahçe talebinin çoğalacağıdır.


Mobilya Seçimi

Bahçeler için mobilya seçimlerinde rattan mobilyalar ve tik mobilyalar oldukça fazla seçilenlerdendir. Bu bahsetmiş olduğumuz tik mobilyalar genel olarak adını da taşıdığı tik (teak) ağacından üretilmektedir. Ayrıca bu tik ağacı; suya ve iklim koşullarını, bünyesinde barındırdığı yağ nedeniyle dayanıklılığıyla tanınmaktadır. Malzeme konusundan tik ağaçları pahalıdır. Bu sebeple bahçe mobilya fiyatları da geniş bir çerçeveye sahiptir.

Bahçenize mobilya seçimi yaparken, kullanmak istediğiniz mobilyanın kesinlikle yıl içi dönem değişikliklerine uygun olmasına dikkat etmelisiniz.  İsterseniz ferforje bahçe takımlarına veya hasır ile çeşitlendirilmiş mobilyalara bahçenizde yer verebilirsiniz. Hasır mobilyaların aralarından seçim yaparken; seyrek, esnek ve kırılgan olmamasına dikkat edilmelidir. İlk olarak en ince ayrıntıları bile gözden kaçırmamalısınız çünkü uç bitimlerinin iyi gizlenmiş olması, ana gövde bağlantılarını gizlemiş olan bandajları oldukça düzgün ve de sıkı örülmüş olması mobilyanın kullanım süresiyle direk doğru orantılıdır.

Eğer ki almış olduğunuz mobilyalar takım değil ise, kesinlikle sehpa ya da masaya ihtiyacınızın olduğunu unutmayın. Dilerseniz bahçe mobilyalarınızı renkli minderler ile süslendirerek mekanınızı daha ilgi çekici hale dönüştürebilirsiniz. Bahçenizin uygunluk seviyesine ayrıca tercih ve de zevklerinize bağlı olarak mobilyalarınıza; salıncak, hamak, bahçe bankları veya puf gibi parçalar ekleyebilirsiniz. İsterseniz havaların sıcak olduğu dönemlerde güneşten korunabilmek için mobilyaların bulunduğu mekânda şemsiye ya da tente kullanabilirsiniz.


Aksesuar Seçimi

Aksesuarların dekorasyonu tamamlayan bir diğer detay olduğunu unutmamalısınız. Bahçe aksesuarında tarzınıza göre birçok şey seçebilirsiniz. Örneğin çeşitli hayvan bibloları, heykeller veya çizgi film figürlü bahçe bibloları sıkça görülenler arasındadır.

Geniş bir çerçeveye sahipseniz bahçenizde aydınlatmalarına elinizdeki miktara göre ve tarzınıza göre en yakın olanı tercih edebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz güneş enerjili aydınlatmalarda seçerek enerji tasarrufunu sağlayabilirsiniz.


Bitkiye Yer Vermek

Birçok çeşit bitkiyi konumlandırabileceğiniz bu alanı bir hobi bahçesi halinde kullanabilmenizde mümkün. Bahçenize renk, güzel bir görünüş ve anlam katacak çiçekleri kullanmayı ihmal etmeyin.

Dilerseniz mekanınızın bahçesinde çiçekler yetiştirerek streslerden uzak ve de ruhun dinlendiği bir ortam yaratabilirsiniz.


İklim Koşulları

İklim şartlarına bahçe mobilyalarınız her ne kadar dayanıklı olsa da aşırı su ve yağmurdan kesinlikle korunmalıdır. Özellikle rattan mobilyaları temizlerken su, bez veya fırça ile temizleyebilirsiniz.

Bahçe mobilyalarınızın kış aylarında kullanılmadığı zamanlarda küflenmemesi için nemli alanlarda tutmanız ve de ayrıca kış aylarında kesinlikle bir ya da iki defa havalandırmanız sizler için daha yararlı olacaktır. Bunların dışında son olarak bazı mobilyalarda böceklenme gibi ihtimaller bulunmaktadır. Bundan dolayı, periyodik olarak ilaçlanması sizler için daha iyi olacaktır.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız