Kafe Tasarımı İçin Önemli Noktalar

Kafe Tasarımı İçin Önemli Noktalar

Kafe tasarımlarının çalışanlar için verimli, çalışmaya uygun ve müşteriler için konforlu olması gerekmektedir. Bunun için kafe tasarımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar!


Kafe Tasarımı İçin Önemli Noktalar

İlk dikkat etmemiz gereken şeylerden biri masa ve sandalye yerleşimidir. Masa ve sandalye sayısı müşteri kotasını belirleyen kavramlar olduğu için yerleşim planı oldukça önemlidir. Kafe dekorasyonunda ise görsel açıdan göze hitap eden ve dikkati fazla dağıtmayacak aksesuarlar kullanılmalıdır.

Günümüzde ahşap dekorasyon tercihleri yaygınlaşmıştır. Kafelerde alana göre tasarıma öncelik verilmelidir. Önce kafenizin hangi tarza sahip olmasını istediğinize karar vermeli, daha sonra bu tarza uygun tasarımlar yapmalısınızdır.


Kafelerde Duvar Dizaynı

Duvarlarınızın boş kalmaması gerekmektedir, bunun için kafenizin tarzına uygun duvar resimleri yaptırabilir, tablolar asabilir veya rafların üzerine çeşitli biblolar koyabilirsiniz. Duvar resimleri dışında, duvarlarınıza küçük mottolar da yazdırabilir veya bir kısmı kaplayacak şekilde kara tahta asabilirsiniz.

Bu aralar kafelerde popüler olan bir başka dizayn fikri ise, kafenizin bir köşesini kitaplık kullanarak dekore etmektir. Eğer kafenizde kitaplık koyacak bir alan yoksa duvarlarınızı raflarla donatarak rafları kitaplarla doldurabilirsiniz. Yalnız duvarlarınızın boş gözükmemesi için uğraşırken çok karmaşık ve boğucu bir görüntü oluşturmaktan kaçınmalısınızdır.


Renklerin Önemi

Bunların yanı sıra birbirine uyumlu ve bir bütün halinde gözüken renkler kullanmanız çok önemlidir. Masa sandalyelerin duvarlarla birleştiğinde boğucu bir ortam yaratmaması için renk seçimini doğru yapmanız çok önemlidir.

Aynı zamanda duvarlara yerleştireceğiniz aksesuarlarında çok boğucu bir hava yaratmaması için duvarlarınızı soft renklerde boyamanız gerekmektedir. Masa sandalyeler de aynı şekilde soft renklerde olabilir. Masa sandalyelerin tek renk olması da ayrı bir uyum yaratabilir.


Masa Sandalye Dışında Ki Eşyalar

Özellikle tatlı çeşidi bol olan bir kafeniz varsa girişe tatlı tezgâhı koyabilirsiniz. Böylelikle kafenize adım atan müşterilerinizin tatlı yeme olasılığı, tatlılarınızı gördükleri için artar. Ayrıca kafenize ayrı bir hava katmış olursunuz.

Kasa için de kapının hemen yanı olmasa da kapının yakınlarında bir yer tercih etmelisiniz. Servis yapacağınız mutfak eşyalarının da kafenizin tarzına uygun olması gerekmektedir.


Aydınlatma

Kafenizde sarı veya loş ışık da dahil, çok göz almayan bir ışık olduğu sürece tasarımı bozmayacak her türlü aydınlatma çeşidini kullanabilirsiniz.

Son olarak çeşitli bitkilerle kafenizde canlılık oluşturabilirsiniz. Umarız bu yazımızda sizlere yardımcı olabilmişizdir. Yukarıda belirttiğimiz maddeler ne kadar önemli olsa da kafeniz sizin tarzınıza uymadığı ve sizin tasarımınızı içermediği sürece tamamıyla içinize sinmeyecektir.

Yazar: Sezen Nehir Uğurlu


Ayrıca Bakınız