trende

Kaliteli Kumaş Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Kumaş Nasıl Anlaşılır?

Tekstil sektöründe en yaygın olan temel ihtiyaç maddesi kumaşlardır. Kumaşın kalitesini korumak adına gerekli bakımlarını yapmak yeterli olacaktır. Kumaşın temizliğinde yapılması ve bilinmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bu konuda kumaş analizi püf noktaların başında geliyor. Kumaş kontrolü nasıl yapılmalı ve kumaş kontrolü yaparken nelere dikkat etmeliyiz.


Kaliteli Kumaş Nasıl Anlaşılır?

Piyasada fazlasıyla çeşitli kumaş bulunmaktadır. Kullanım yerleri farklıdır. Çoğu kişi ise kumaşların nerde kullanıldığına dair pek bir bilgi sahibi değil. Kumaşları baştan sağma satın almak yerine, nerde nasıl kullanıldığını bilmeniz ve de böylece size gereken kumaşın hangisi olduğunu kararlaştırıp öyle satın almanız daha iyi olacaktır.

Bunun dışında kumaşın kalitesi de alınırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Peki şimdi gelin bu bahsettiğimiz konulardaki kaliteli kumaş, doğal kumaş nasıl anlaşılır, kumaşı analiz ederken dikkat edilmesi gereken incelikler nelerdir bunlara bakalım.


Kumaş Analizi Nasıl Yapılır?

Kontrol ederken ilk olarak hammadde gelir. Kumaşın ham maddesinin nerden olduğu önemlidir. Kumaşı hissederek böylelikle asıl yapısını da hissetmeniz basittir. Bazı kumaşlar sentetik olarak piyasaya sunulmaktadır. Kumaşın basit bir şekilde kopup kopmadığına özen göstermelisiniz. Bu kumaşın kaliteli olup olmamasıyla alakalıdır.

İpliğin yapısına ve ipliğin sıklığına dokuma ve örgü modellerinde dikkat etmelisiniz. Yanlış bir planla ya da yanlış bir iplik ile gerçekleştireceğiniz örgü işlemleri teknik hata olduğunu göstermektedir. Kumaşın gramajına da dikkat etmelisiniz. Gramajı fazla olan ama maliyeti düşük olan kumaşı almadan kumaş kontrollerini yapmayı unutmayın.


Kumaş

Kumaş kontrolü yapmak için yeterli olan en baştaki şey elinize alıp avucunuzun içiyle güzelce bir sıkmanız yeterli olacaktır.

Genellikle almak istediğiniz kumaş bu uygulama sonucuyla hemen buruşuyor ve buruşmuş kâğıda dönüyorsa almanızı tavsiye etmiyoruz. Bu ürün kumaşı da tavsiye etmeme sebebimizin nedeni işlem görmüş ve en fazla 1 veya 2 yıkamada kullanılmaz hale geleceğindendir.


Dikiş

Dikiş kontrolü ve kalitesine her zaman ister bir elbise ister bir çanta veya aksesuar hiç biri fark etmeden dikkat etmelisiniz.

Ürünün kaliteli olmadığını anlama yönteminden biri ise dikişin olduğu her iki tarafı iki elinizle ayırıp baktığınızda dikişlerin arasında fazla boşluklar varsa bu ürün kaliteli değil demektir. Bu nedenle az bir zaman içinde dikiş yerlerinden patlak verecektir.


Kıvrım

Kumaşta kenar kıvrımlarına bakmanızda önemlidir. Örneğin sevdiğiniz ve almayı düşündüğünüz bir etek, pantolon ya da bir elbise olabilir. Peki hiç elbisenin kıvrımını çekip kenar genişliğine bakmak aklınıza geldi mi? Artık bundan sonra bakmalısınız.

Bunun sebebi kaliteli kumaş ve ürün arasında kenar payı ölçüsü oldukça önemlidir. Dikkat edilmeden baştan sağma şekilde overlok çekilerek yapılan bir kenarla, 2-4 cm kıvrımla kenar ortaya çıkarılmış bir kumaşın kalitesi çok farklıdır.


Kalite

Kaliteli bir kumaş esnetildiğinde eski şeklini alır. Kaliteli kumaşı iki elinizle esnettiğinizde kumaşı bıraktığınız zaman kumaş eski şekline dönecektir.

Eğer ki eski şekline tekrardan dönmüyorsa, sünmüş gibi şekil bozukluğu görülüyorsa bu ürünün kumaş kalitesine iyi bir kalite denilemez.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız