Klima Neden Havayı Kurutur?

Klima Neden Havayı Kurutur?

Kullandığınız klimalar da ek nemlendirme işlevi bulunmadığından odadaki havayı kurutur. Klimalardaki split havanın soğutmasından kaynaklıdır. Çözümü basit hileler ile sağlanabilir.


Klima Neden Havayı Kurutur?

Evlerimizde ve iş yerlerimizde klima olmazsa olmazlarımızdandır. Klima kullanımı her ne kadar güzel dursa da insan sağlığı açısından hiç güzel durmamaktadır. İnsanlar klima havasına maruz kaldığında sağlık sorunları da bununla beraber doğar.

Çalışma sırasında havayı kurutmasından dolayı temiz hava yerine kuru bir havayı solumuş oluyoruz. Bu durumda sağlık sorunlarına yol açıyor.


Klima Neden Havayı Soğutma Modunda Kurutur?

Her şey klimayı açtıktan sonra başlar. Odadaki sıcak hava cihaza emilir, emdiği sıcak havayı soğutur ve geri dışarı üfler. Hızla soğutulan sıcak hava yoğuşmuş suyu serbest bırakır ve bunun sonucunda havadaki nemi yok eder.

Nemlendirme işlevine sahip olmayan klimalar drenaj sistemi ile yoğuşmuş suyu dışarı atar. Klima alırken hava temizleme cihazı da almanız gerekir veya klimaların nemlendirme işlevi olanını tercih etmeniz gerekir.


Sürekli Olarak Aşırı Kurutma Güvenli Midir?

Klima kullanımında nem oranları ve kullanım saatleri çok önemlidir. Bir saatlik kullanım da nem oranını %30-%15’e kadar düşürebilir. Bu nem oranları insan solunumu için çok zararlıdır. Kurumuş hava cildinize ve mukozalara zarar vermektedir. Kuru hava alerjik reaksiyon gösterebilir ve özellikle şiddetli kuruluğa neden olabilir. Daha ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir; akciğerler oksijeni daha hızlı ve daha fazla emer ve kan pıhtılaşması artar.

Bu sağlık sorunları yanı sıra; evcil hayvanlarınızın ve bitkilerinizin sağlığını riske atar ancak bunların olması için klimanın düzenli ve uzun süreli kullanılması gerekiyor. Bu sağlık problemleri oluşmaması açısından uzun süreli klima havasına maruz kalmayınız.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız