Küçük Ofisler İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük Ofisler İçin Dekorasyon Önerileri

Ofis tasarımını yaparken ve dekore ederken dikkat etmeniz gereken birçok farklı detay vardır. Büyük şirketlerin geniş alanlara sahip olduğu için tasarlanmaları ve dekore edilmeleri küçük ofislerin aksine daha kolaydır. Biz de bu yazımızda küçük ofisler için dekorasyon fikirlerine yer verdik.


Küçük Ofisler İçin Dekorasyon Önerileri

Günümüzde ofislerin iç dekorlarına bakıldığında konfor ve estetiğin ön planda olduğu görülmektedir. Aynı zamanda ofis tasarımının çalışanların verimini arttırması ve müşterilerin olumlu düşünmesini sağlaması gerekmektedir. Ofis dekorasyonu sadece masa sandalyeden oluşmaz bu yüzden çok fazla düşünülmesi gereken noktalar vardır.


En Önemli Nokta: Renk Kullanımı

60-30-10 kuralını kullanabilirsiniz! Bu kurala göre duvarlarınızda kullanılacak ana renk mekanınızın %60’ını, ikinci renk %30’unu, bu iki renge uyan bir renkte %10’ununu oluşturmalıdır. Ana renk olarak ofisinizin daha ferah gözükmesi için açık tonlarda ve soft renkler kullanmalısınız.

İkinci renk olaraksa mekâna derinlik katmak için bordo, yeşil, siyah gibi cesur renkler tercih etmelisiniz. %10’luk kısım için bir kolon çıkıntısını veya dar bir duvarı kullanabilirsiniz.


Aydınlatma

Önemli noktalardan biri de gün ışığından yeterince yararlanılmasıdır. Gün ışığı, yapay ışık kullanımına göre ortamı daha sıcak ve boyutlu gösterir. Bu yüzden güneş ışığından maksimum verim almanız oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra perde seçiminde de duvar rengi göz önünde bulundurularak açık tonları kullanmak daha ferah bir görünüme yardımcı olacaktır.


Mobilya Seçimleri

Dekorasyon alışverişine başlamadan öce tema ve renklerinizi belirlemeniz sizin için kolaylık sağlayacaktır. Hazır renk paletlerinden yardım alabilir veya kendi renk paletinizi oluşturabilirsiniz.

Tavan yüksekliğini kullanabileceğiniz seçimler size rahatlıkla yardımcı olacaktır. Yerden tavana kadar uzanan bir kitaplık veya dolap tercih etmeniz, kötü bir görünüme neden olabilecek elektronik cihazların yanı sıra evraklarınızı ve dosyalarınızı da gizlemenize yardımcı olacaktır.

Seçtiğiniz mobilyaların birden fazla şekilde kullanılabilmesi, küçük bir alanınız olduğu için oldukça işinize yarayacaktır. Aynı zamanda mobilyalarınızı seçerken ayaklı modeller tercih etmeniz daha ferah bir görünüm oluşturmanızda etkili olacaktır.

Var olan alanınızı daraltmamak amacıyla, çalışma masalarının yakınlarındaki duvarlara raflar veya kapaklı dolaplar monte edebilirsiniz.


Dekorasyonda Tamamlayıcı Fikirler

Boş duvarlarınızı doldurmak için büyük ve renkli tablolar kullanmak derinlik algısını arttırmaktadır. Büyük tablolar yerine birkaç küçük tabloyu asimetrik şekilde asarak da kullanabilirsiniz. Not almak ve planlama yapmak için beyaz tahta yerine, cam veya pleksiyi duvarınıza monte ettirerek kullanabilirsiniz.

Ofisinizin dekorasyonunu daha sıcak bir hale getirmek için, kapalı alan bitkilerini masaların üzerinde veya ofisin bazı köşelerinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çalışma alanlarında bitki kullanılmasının odaklanma konusunda bir sürü faydası olduğu da bilinmektedir. Daha az bakım gerektirecek bitkiler istiyorsanız da kaktüs gibi bitkileri kullanabilirsiniz.

Yazar: Sezen Nehir Uğurlu


Ayrıca Bakınız