Lamine Parke

Lamine Parke

Tamamıyla doğal ağaç malzemeleriyle üretilen zemin kaplama türlerinden biri olan lamine parke, doğal ağaç malzemelerinin iklimleme ve kurutma işlemleri uygulandıktan sonra preslenerek parke formuna dönüştürülmesine lamine parke denir.


Lamine Parke

Lamine Parke Tercih Edilme Nedenleri

Lamine parke zeminde daha doğal ve sizlere hoş bir görüntü verir. Bunun dışında temizlik konusunda da çoğu parkeye nazaran sizleri daha mutlu kılar. Çünkü temizlenmesi gayet kolay ve basit olan bir ahşap yapısı vardır. Uzun ömürlü olmasıyla da öne çıkan bir parkedir.

Bu nedenlerden lamine parke sizlere evinizde, iş yerlerinizde veya herhangi bir bulunduğunuz kapalı ortamda zemininizin otantikliğini, doğallığını verdiği için tercih edilen parkelerdendir.


Parke zemininiz yerden ısıtmaya uygun mu?

Lamine parke zeminleri, parke zeminleri içinde en olağan üstü ısı iletimi mükemmelliğine sahip olan zeminlerdendir. Yerden ısıtma tercih ederken zemininizin tamamıyla uygun duruma gelmesini tavsiye ederiz.

Bu zemin işleme yöntemi, ısı iletilmesini ve homojen ısı dağılmasını kolaylaştırdığından, enerji tasarrufu içinde mükemmel bir seçeneğiniz olacaktır.


Lamine Parke Renkleri

Lamine parkede açık renkten koyu renk tonlarına kadar birçok renk seçenekleri bulunur. Bunlar arasında en çok öne çıkanlardan kayın ve meşenin yanında ezotik lamine parke renkleri de mevcuttur.

İroko lamine parke, sapelli lamine parke, merbau gibi son zamanlarda daha öne çıkan ve en çok tercih edilen lamine parke renklerindendir. Bu ağaçlar ezotik ağaçlar olduğu için fiyatları buna göre değişim göstermektedir.

Klasik dekorasyona sahip olan bir mekanda daha çok kızıl renkli lamine parkeler tercih edilmektedir. Kızıl merbau gibi. Koyu renk parke seçimini mobilya seçerken yapmanız gerekir ya da mevcut mobilyanıza uygun şekilde olan parke seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Açık renkli olan parke türlerinde bu dahada kolaydır. Açık renk lamine parkeler kullanırsanız mobilyanızı ya da eşyalarınızı daha fazla seçenek ile seçebilirsiniz.


Lamine parke nasıl döşenir?

Bu parkeyi döşemek gayet kolay ve oldukça da hızlıdır. Laminant parkede olduğu gibi döşeme tekniği uygulanır. Alt kata bir naylon serilir. Bu naylon alt zeminden gelen nemin parkeye geçmesini önler. Naylonun üzerine bir şilte serilerek sesi ve ısıyı geçirmemesini sağlar. Aynı zamanda döşenen parkenin yere daha rahat oturmasını sağlar.

Eğer bu parke 2 katmanlı yapıda ise kesinlikle yere döşenirken zemine tutkallayarak döşenmelidir. Döşeme işlemi bittikten sonra oda kenarları tutkalla doldurulur. Bu doldurma işlemi yan duvarlardan gelen su ve nemin parkeye geçmesini önler. Parke döşeme işlemi bittikten sonra onunla aynı renklerde ve desenlerde süpürgelikler kenarlarla çakılır.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız