Logikal Programında Nasıl Kulanılır?

Logikal Programında Nasıl Kulanılır?

Bu yazımızda sizlere logikal Programında Doğrama Çizimi Nasıl Yapılır? Logikal Programı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Bu Sorularının cevabını veriyoruz


Logikal Programında Doğrama Çizimi Nasıl Yapılır?

Logikal programında doğrama çizimi çok büyük bir kolaylıktır. Sebebi Logikal programının içerisinde doğramaların detay çizimlerini barındırmasıdır. Bize düşen projeye uygun genişlik, yükseklik bölüm sayılarını ve ölçülerini girip devamında uygun doğrama detaylarını seçmektir.

Logikal programındaki bir diğer kolaylık dil seçeneğidir. Logikal Programı birçok dilde kullanılabildiği gibi Türkçe’ de de kullanılabilmekte ve bu çok büyük kolaylık sağlamaktadır.


Logikal Programı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Logikal Programını kullanırken doğru çizimi oluşturabilmek için bazı dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bunlar:

  • Doğramaları hangi sistemde çizeceğimizi bilmemiz gerekir.
  • Çizime başlamadan yapacağımız doğramaların genişlik, yükseklik ölçülerini ve doğramanın genişlikte, yükseklikte kaç bölüme ayrıldığını biliyor olmamız gerekir. Çünkü çizimi oluşturmaya başladığımızda bize sorulan ilk soru bu olacaktır.
  • Doğramanın bölüm sayılarını ve ölçülerini girdikten sonra malzeme seçiminde doğrama detay kodlarından sisteme ait hangi bölümlerde hangi doğrama detayını kullanacağımızı seçeriz.
  • Devamında cam kalınlığını çizime kaydettikten sonra cam olan bölümlere bu kaydettiğimiz camı ekleriz.
  • Çizimi oluştururken bize sunulan tüm seçenekleri yanıtladıktan sonra çizimi tamamlamış oluruz.

Logikal programında yaptığımız çizimlerin görünüşü, kesit çizimleri, ölçüleri, fiyat analizi gibi birçok bilgisi çizimi oluşturduktan sonra otomatik olarak programın kendisi bize sunmaktadır.


Hazırlayan:

Mimar | Amela Çaklovica

1992 yılı Bosna Hersek doğumluyum. 2015 yılında Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldum. Şirketlerde mimar olarak çalıştım. Dolmabahçe Sarayı rölövesi projesi, Çamlıca Camisi şantiyesi, İstanbul Havalimanı alüminyum cephe işleri ve diğer projelerde görev aldım. Şu anda Kreativ Design Köln şirketinde mimar olarak çalışmaktayım.