Mağaza tasarımında 5 altın kural nedir?

Mağaza tasarımında 5 altın kural nedir?

Mağaza tasarımı en başta ziyaretçilerin, konukların, müşterilerin ihtiyaçları göz önüne alınmak suretiyle yapılmalı ve mağaza iç işleyişini rahatlatacak, kolaylaştıracak şekilde yapılmalı, düzenlenmelidir. Bu sebeple sizlerde doğru olması gerekenleri bilin diye 5 altın kural hazırladık…


Mağaza tasarımında 5 altın kural nedir?

Mağaza tasarımı dışardan ne kadar kolay görünse de iç tasarım ve tüm tasarım çalışmaları içinde oldukça zor bir alandır. Dolayısıyla bu tür tasarımlar profesyonel dokunuşlara ihtiyaç duyar. Uygulanacak her bir tasarım ögesi mağazanın işleyişine ve görünümüne etki göstereceğinden dolayı, düzenli ve dikkatli olacak şekilde yoğun bir önceden çalışma gerekir.

İç tasarım yapan uzmanlarımız yaptıkları ön çalışmalarda tasarımı yapılacağı mağazanın içini ve dışını 3 boyutlu oluşturarak her bir tasarım detayını mağaza işlevselliğine ne derecede katkı sunacağını hesaplar.


Raf Sistemleri, Kabin ve Stantlar

Yapılacak olan mağaza dekorasyonu konuklarınızın içeride bulunacakları bu kısa sürelerde en verimli şekilde değerlendirmelerini sağlayacak şekilde olmalı.

Mağazanızdaki tasarımda raf sistemleri ve stantların oldukça iyi konumlandırılması, doğru yerlerde olması ve ayrıca da işlevsel olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.


Işıklandırma

Mağaza tasarımlarında ve diğer tüm mekân tasarımlarında ışıklandırma oldukça fazla öneme sahiptir. Tasarımınızda büyük yer taşıyan bu ışıklandırmalar gerek vitrin gerekse iç bölüme, gözü yormayacak ve fazla abartı olmayacak bir biçimde konumlandırılmalıdır.


Renk Uyumu

Sizlerin de bildiği gibi etrafımızda olan ve bunları gördüğümüz renkler bizlerin hayatında, ruh salığımızda, moral ve psikolojik açıdan büyük önem sahibidir.

Bu sebeple, mağaza tasarımınızı yaparken kullanılacak olan renkleri oldukça dikkatli seçmelisiniz, bu renklerin dinlendirici ve göz yormayacak şekillerde olmasına özen göstermelisiniz, soft ve pastel renkler tercih etmelisinizdir.


Mağaza İçi İşleyiş

Mağaza dizaynı ziyaretçilerin iç mekânda kolaylıkla ve zorlanmadan hareket edebileceği şekilde tasarlanmalıdır, mağazanızın giriş ve çıkış istikametleri gereksiz tasarım ögeleriyle daraltılmamalıdır.


Mağaza Vitrin Tasarımı

Ziyaretçilerin daha mağazaya girmeden o mekân hakkındaki ilk fikirlerini oluşturdukları alan vitrinlerdir. Bu nedenle tasarlamak istediğiniz vitrinlerin tasarımları farklı ve belirli bir konseptlerle oluşturularak daha ilgi çekici olmasını sağlayabilirsiniz.

Güzel bir ışıklandırma ve doğru fon renklerinin kullanılması, vitrinleri mağaza pazarlaması açısından önemli bir fırsat haline dönüştürmektedir.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız