Masa Yenileme

Masa Yenileme

Zaman içerisinde sebep ne olursa olsun masalar yıpranır ve eski görünümünü kaybederler. Bu tür sorunların çözümü her defasında yeni birer masa almak değildir, onları yenilemekte olabilir.


Masa Yenileme

Eski masalarınızı yenileme tekniklerini öğrenip evde uygulayarak masalarınıza yeniymişçesine bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu sayede evinizdeki mobilyalarınızdan olan masalara yenilik yapmış olup tüketmek yerine çevreye de katkıda bulunarak sürdürülebilir yaşama ayak uydurabilirsiniz. Ahşap, cam veya plastik gibi hangi malzemeden yapılırsa yapılsın masanızı keyifle yenileyebilirsiniz.


Ahşap Masa Yenileme Yöntemleri

Ahşap masa yenilemede öncelikle dikkat etmeniz gereken şey malzeme türüdür. Eğer ki masanız masif ahşap ise yenilemeye oldukça müsaittir ancak kaplama ise bu katman incedir ve zımparalama işleminde üst yüzeyin fazlaca incelerek zarar görmesine neden olacaktır. Peki bu iki türün birbirinden farkı nedir ve nasıl anlaşılır? Masif ahşabın şekil ve renkleri farklılık gösterirken kaplama ise genellikle tek ağaçtan yapılır yani tüm masa boyunca aynı çizgileri görüyorsanız bu kaplamadır. Şimdi gelelim masa yenileme yöntemlerine;


Yüzeyi Temizleyin

Ahşap masalarda zımparalama işlemine başvurmadan önce yüzeyi güzelce temizleyerek yağ gibi yapışkan dokulardan arındıralım ki masanın ham yüzeyine yapışmasın.


Zımparalama

Eğer ahşap masanız büyükse zımparalama makinesiyle yardım alarak bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca zımparaların sertlik derecelerine göre kum numaraları vardır.

Hızlı bir işlem istiyorsanız 60 kum numaralı zımparayla yüzeyi cilalayabilirsiniz. Zımparalama işlemi sonrası masanın üzerinde biriken ahşap tozunu nemli bir bezle temizleyip masadaki nemim kuruması için bir süre bekleyin.


Koruyucu Katman

Ahşabı zımparalama işleminde ahşabın ham haline ulaştıktan sonra sıra geldi yeni gibi duran parlak görünümünü kazandırırken suya karşı dirençli hale getirmeye.

Bunun içinde kullanacağımız yöntem tik yağı gibi ahşap koruyucu katman sürmektir.


Cam Masa Yenileme Yöntemleri

Cam masa yenilemek için birçok farklı yöntem vardır. Camı çıkarıp yerine çıtalarla yepyeni bir yüzey oluşturmak ancak, bunun gibi yöntemler biraz ustalık gerektirirken aynı zamanda da cam masa yerine farklı bir masa ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu yüzden camdan vazgeçmeden hızlıca eski masanızı yenilemek için kullanabileceğiniz yöntem cam boyamadır. Cam masayı boyarken ihtiyacınız olan malzemeler boya astarı, akrilik veya lateks boya, rulo fırça, kalın sır vernik ve maskeleme bandıdır.

Masanızın üzerini iyice temizleyerek kuruması için bir süre bekleyin. Kuruduktan sonra masanın etrafında metal ya da ahşap çıta bölümü varsa bu kısımlara maskeleme bandı yapıştırarak uygulayacağımız boyadan korumalıyız. Cam masamızda çizik türü şeyler var ise öncelikle boya astarı uygulayarak kurumaya bırakın ama yok ise bu işlemi atlayabilirsiniz. Sıra geldi boyama işlemine; akrilik boya ya da lateks boya kullanarak masanızı istediğiniz renkte boyayınız, ardından kullandığınız boyanın üstünde yazan kuruması için belirtilen süreyi dikkate alarak kurumaya bırakınız. Boya kuruduktan sonra cam gibi parlak bir görünümü geri kazanmak ve boyanın kalıcılığını sağlamak için masanızın üstüne kalın bir katman sır vernik sürünüz. Verniğinizde kuruduktan sonra cam masanızın etrafına yapıştırdığınız maskeleme bandını da söktükten sonra yepyeni bir cam masa elde etmiş olacaksınız.


Plastik Masa Yenileme Yöntemleri

Plastik masalarınızı yenileyerek aynı zamanda da daha eğlenceli bir hale getirmeye ne dersiniz? Bunun için son zamanların trend boya türlerinden biri haline gelen karatahta boyasını kullanarak masa kullanımınız başka bir boyuta taşıyabilirsiniz. Bu yöntem için ihtiyacınız olan malzemeler; sprey boya astarı, istediğiniz bir renkte sprey boya ve sprey karatahta boyasıdır.

Öncelikle sprey boyayı kullanacağınız mekânın sprey boya yüzünden kirlenmemesi için zemininize örtü seriniz. Masanızı güzelce temizledikten sonra ilk olarak boya astarını uygulayın ve kurumaya bırakın. Ardından sprey karatahta boyası sıkın ve kuruması için bir mühlet bekleyin. Şık bir görünüm içinde istediğiniz bir renkte sprey boyayla masanızın ayaklarını boyayın gerekirse ikinci katıda uygulayın. Yaptığınız tüm işlemler bittikten ve kuruması için ayırdığınız süre dolduktan sonra yeni masanız kullanıma hazır bir hale gelmiş demektir. Artık masanızın üstüne istediğiniz şeyleri çizip yazıp silebilirsiniz.

Yazar: Zehra Sarıcan


Ayrıca Bakınız