Mekanlara Sonbaharı Getirmenin Yolları

Mekanlara Sonbaharı Getirmenin Yolları

Mekanlara Sonbaharı Getirmenin Yolları

Sonbaharı yaşadığımız bu aylarda mevsim geçişine uyum sağlamamız için ve mekanlarımızda da içinde bulunduğumuz mevsimi yaşatmak için çeşitli dizayn ve dekorasyon değişiklikleri yapmamız gerekiyor. Biz de birbirinden güzel dizayn ve dekorasyon fikirlerini sizler için düzenledik.


Kendinize Kış Bahçesi Alanı Hazırlayın!

İlkbahar ve yaz aylarında havanın sıcak olması nedeniyle bahçelerimizde veya balkonlarımızda rahatlıkla ve keyifle vakit geçiriyoruz. Peki bu keyfi sonbaharda da yaşamak mümkün mü?

Tabi ki de mümkün. Balkonlarınızı camlarla kapatarak kolaylıkla kış bahçesine dönüştürebilirsiniz. Kış bahçesi için gerekli olan şeyler koltuk veya sandalye, masa, minderler, bitkiler ve birkaç tane dekoratif eşya… İşte bu kadar basit.

Sonbahar havasını hissetmek için yaprak desenli veya sonbahar renklerinde minderler, kokulu mumlar ve kuru yapraklar kullanarak süslemeler kullanabilirsiniz.

Ayrıca bir dekorasyon fikri olarak tahta kasalardan da yararlanabilirsiniz. Tahta kasaları birbirleriyle birleştirin ve üstüne minder yerleştirin. Bu şekilde oturma alanınızı kendinizde yaratabilirsiniz.


Evinizde Bulundurabileceğiniz Sonbahar Bitkileri

Sonbahar etkisini iç mekanlarımıza taşımanın en basit ve en etkili yollarından biri de çeşitli alanlara bitkiler koymaktır. Peki ama sonbahar bitkileri nelerdir? Sizler için bu bitkilerin yedi tanesinden kısaca bahsettik. Hadi beraber bu bilgilere göz atalım!


1.Deve Tabanı (Monstera)

Bu bitkinin kökeni yağmur ormanlarından gelmektedir. Merhamet ve sevgiyi sembolize eder. Büyük yeşil yapraklarının da pozitif enerji yaydığına inanılır.

Gün ışığını seven bir bitkidir. Fakat yaprakları sarıya dönmeye başlarsa gün ışığından biraz uzaklaşması gereklidir. Yapraklarını arada bir süngerle hafifçe silebilirsiniz.


2.Zamia (ZZ Plant)

Bu bitki dayanıklılığı sayesinde bitki yetiştirmeye vakit bulamayan ya da ufak unutkanlıkları olan insanlar için idealdir.

Oldukça canlı, mumsu ve parlak görüntüsüyle adeta plastikten yapılmış gibidir. Sadece çok fazla sulandığında ölen bir bitkidir ve eğer yapraklarında kıvrılma olmuşsa biraz daha gölge bir yere alınması yeterlidir.


3.Peperomya (Peperomia)

Radyatör bitkiler arasında yer alan bu bitki aynı zamanda tropikal bir bitkidir. Genellikle sarı ve kahverengi çiçekler açar.

Bulunduğu ortama iyi şans getirdiğine inanılır. Gün ışığını doğrudan değil dolaylı bir şekilde alması gerekmektedir.


4.Salon Sarmaşığı (Pothos)

Görüntüsünden dolayı evlerde bir orman havası yaratan bu bitki az ışıkta bile yaşayabilmektedir.

Bitkinin formu açısından destek çubukları kullanmanız yararlı olacaktır çünkü tutunucu özelliğe sahiptir.


5.Japon Balığı Çiçeği (Gold Fish Plant)

Adını çiçeklerinin yapısından alır ve çiçekleri kadar parlak yaprakları da çok güzeldir.

Pencereye çok yakın olmalıdır fakat öğle güneşini doğrudan almaması gerekmektedir.


6.Güzel Hatun Çiçeği (Ameryllis)

Gurur ve asilliği temsil eden bir bitkidir. Güneşi ve suyu sever.

Nergisgillerden olan bu bitki nergis zambağı olarak da bilinmektedir.


7.Pampas Otu

Bol güneş seven bu bitki kendi kendine yetişmektedir. Yani sulanmasına gerek yoktur.

Güçlü ve sağlam yapısı bulunmasının yanı sıra mekanlarda dekoratif amaçlı kurutularak kullanılmaktadır. Yapraklarının dökülmesini engellemek için saç spreyi kullanabilirsiniz.


Sonbaharda En Öne Çıkan Şeyler: Renkler

Sonbahar havasını hissettirmenin en önemli adımı renklerdir. Sonbahar renkleriyle dizayn ettiğimiz bir alan otomatik olarak sonbahar havasını hissettirir. Peki, bu renkler nelerdir?


Sonbahar renkleri;

Toprak tonları

Kırmızı

Sarı

Turuncu

Yeşil tonları

Mor

Bu renkleri kullanmak için genellikle gri, bej veya beyaz renkli bir taban seçmek bu renkleri ön plana çıkaracak ve daha güzel görünmelerini sağlayacaktır.


Evinizde Bulundurabileceğiniz Sonbahar Kokuları

Sonbaharı hissettirmenin bir başka yolu da kokulardır. Kokulu mumlar, oda kokuları ya da tütsüler sayesinde bunu sağlayabilirsiniz.

Sonbaharı anımsatan kokular ise şunlardır; odunsu kokular, tarçın, amber, sandal ve vanilyadır.


Peki Ya Aydınlatma?

Sonbaharda iç mekân aydınlatması da bu mevsimin havasını hissettirmenin bir başka yoludur. Genellikle loş ışık kullanılması gerekmektedir.

Bunun için kontrol edilebilen sıcak tonlarda led lambalar veya gün ışığı renklerinde peri ledler kullanabilirsiniz.


Son Dokunuşlar: Aksesuarlar

Sonbahar havasını sadece ufak dokunuşlar yaparak da hissettirebiliriz. Peki bunlar neler olmalıdır?

Mekanınızın her yerine koyabileceğiniz kokulu mumlar ve hemen yanına yerleştirebileceğiniz tarçın çubukları, sonbahar temalı tablolar, hasır sepetler ve kuru yaprak veya dal kullanılmış çeşitli süslemelerle sonbahar havasını yeterince hissettirebilir ve sıcak bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Yazar: Sezen Nehir Uğurlu


Ayrıca Bakınız