Metal Yüzey Boyama

Metal Yüzey Boyama

Metal bir yüzeyi boyayarak yenilemek mi istiyorsunuz? İşte sizler için metal yüzey boyama hakkında bilmeniz gereken her şey!


Metal Yüzey Boyama

Metal üzerine boya yapmak bizler için birçok tereddütte sebep olabilir, metalden yapılmış herhangi bir malzemeyi kolayca boyamak için doğru araç ve malzemeleri kullanmak gerekir.

Metal için her zaman özel olarak geliştirilmiş boyalar veya astarlar kullanmalısınızdır.


Metal Yüzeyler İçin Kullanılacak Boya Çeşitleri

Yağ Bazlı Boya:

Metal üzerinde yağ bazlı boya sert bir kaplama oluşturur, pas ve korozyon oluşumunu engeller.

Akrilik Lateks Boya:

Yağ bazlı boyalar ve emayeler için bir alternatiftir.

Endüstriyel Emaye:

Endüstriyel emaye, ağır hizmet tipi yağ bazlı bir boyadır. Bu ürünler çoğunlukla endüstriyel projelerin bakımı için kaplama olarak kullanılır.

Pas Önleyici Boya ve Astar:

Pas önleyici boya ürünleri, metal bir yüzeyde pas oluşumunu engelleyen bileşenler içerir.


 

Adım 1: Metalin Hazırlanması

Metal yüzeylerden boyanın kazınması, metal ve boya türüne bağlı olarak birçok farklı şekilde yapılabilir. Kimyasal temizleyici, eski boyanın temizlenmesini sağlamak için zımpara kâğıdı veya tel fırça kullanabilirsiniz.Bir boyayı çıkartmaya başlamadan önce metal parçasının tümünü nemli veya yapışkan bir bezle temizleyin. Gevşek pas veya pullanan metalleri silin.

Tel fırçayı ulaşılması daha zor alanlardaki pası temizlemek için kullanın. İnatçı boyayı ve bu alanlarda birikintileri uzaklaştırmak için bastırarak ileri geri yapın. Boyayı metalden ayırmak için boya sökücü uygulayın. Fırçalarla kimyasalları uygulayın. Boyayı 80 grit metal zımpara kâğıdı ile ardından 120 grit zımpara kâğıdı ile hafif zımparalayın. Metal parçanın ulaşması zor bölgelere zımpara kağıdını işleyin. Temiz bir yüzey için boyayı çıkardıktan sonra tüm metal parçasını silin.


Adım 2: Astarlama

Metal astar ile yüzeyi astarlayın. Alt tabaka hazırlama ve uygun astarın uygulanması son katın uygulanmasından önce yüzey hazırlığının iki temel unsurudur. İnce bir finiş gerektirmediği için astar için tek kullanabilirsiniz. Astarın tamamen kurumasını bekleyin.


Adım 3: Astarı Renklendirin

Özel bir boya kullanıyorsanız, astarı aynı renklerle renklendirin. Bu renklendirme, daha az boya kullanmanızı sağlayacaktır.


Adım 4: Hangi Sonlandırmayı Seçeceğinize Karar Verin

Düz, yarı parlak veya yüksek parlaklıkta iyi bir boya kuruduktan sonra astarın üzerinden sorunsuz bir şekilde görünecektir. Rötuşlar için, zaten aynı metal üzerinde olanla aynı tür bir son kat kullanın.


Adım 5: İkinci Kat Boya

Metali boyadıktan sonra, tamamen kurumasını bekleyin ve daha sonra dayanıklı bir sonuç için üzerine bir kat daha boya uygulayın.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız