Mutfak Dolabı Kaplama Nasıl Yapılır?

Mutfak Dolabı Kaplama Nasıl Yapılır?

Yeni dolap almak size yüksek maliyetlere mâl olabilir. Bu nedenden dolayı mutfak kaplama sizin için daha güzel bir seçenek olabilir. En az maliyetle mutfak dolabınızı yenileyebileceğiniz ve de oldukça kolay olan yöntem, mutfak dolabı kaplama yöntemidir.


Mutfak Dolabı Kaplama Nasıl Yapılır?

Mutfağınızın ortamını değiştirmek istiyorsanız başlangıçta mutfak dolabınıza güzel bir kaplama yaparak başlayabilirsiniz. Mutfak dolaplarınızın nasıl kaplanacağını merak ediyor muydunuz?

Kaplama uygulamasını mutfak dolabı kaplama folyosu, dolap kaplama malzemeleri ya da mutfak dolapları kaplama kağıtları ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz.


Mutfak dolapları kolay nasıl kaplanır?

Mutfağınızı uçtan uca değiştirecek şeylerden biride, mutfak dolabı kaplamalarınız olacaktır. Mutfak dolabınız mutfağınızın dekorasyonu için oldukça önemlidir. Mutfak dolabı kaplama işi aklınızda kurduğunuz kadar zor ve zaman alıcı bir iş değildir. Birkaç malzeme ve de kolay uygulanan teknikler sayesinde dolaplarınızı olduğundan daha rahat bir şekilde kaplayabilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde mutfak dolaplarınızı hem yenileyecek hem de mutfağınıza güzel farklılıklar, şıklıklar yapmış olacaksınız.

Mutfak dolabınızı kaplamak için bazı malzemelere ihtiyaç duyarsınız. Yapışkanlı folyo dolabınızı kaplamak için ihtiyacınız olacak ilk malzemedir. Bir diğer ihtiyacınızın olacağı malzemelerde yapışkanlı folyoya ilave olarak temizleme spreyi, bez ve şeffaf yapışkanlı stoperdir.

Bunun dışında mutfak dolabı kaplarken iş sırasında şarjlı vida, maket bıçağı, makas, şerit metre, silikon spatula gibi malzemelere de ihtiyaç duyacaksınız. Bu malzemeleri mutfak dolabınıza kaplama yaparken dolap kapaklarını sökmek, ölçmek ve başarılı şekilde yapışkanlı folyo ile mutfak dolabınıza kaplama yapmak için yanınızda kesinlikle bulundurmalısınız.


Yapışkanlı Folyo ile Mutfak Dolabı Kaplama

Yapışkanlı folyo kaplama işi her ne kadar zor olarak görünse de aslında oldukça eğlenceli ve çokta zevkli bir iştir. Aslında mutfak dolabı kaplamada en kolay yol yapışkanlı folyodur. Yapışkanlı folyo sayesinde mutfak dolabınızı oldukça kısa bir zaman içerisinde mükemmel bir hale getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey birkaç tekniğe ve de püf noktaya dikkat etmenizdir.

Mutfak dolabının kapaklarının vidalarını sökerek çıkarmak mutfak dolabınızı kaplamak için yapmanız gereken ilk şey olacaktır. Bunları yaparak kaplamaya kapaklardan başlamış olacaksınız. Kapakların kaplamaya hazır olması için kapakları kimyasal temizleyici ile temizleyip kurutmanız gerekir.

Şerit metreniz ile kapaklarınızı ölçün ve aynı ölçüde yapışkanlı folyodan keserek arkasındaki koruyucu kağıdını çıkarın. Oldukça dikkatli bir şekilde kaplama kağıtlarını temiz olan kapakların yüzeyine yapıştırın. Bu süreçte kesinlikle silikon spatula ile kaplama altında hava kalmaması için havayı aynı yönde itmelisiniz. Bu şekilde mutfak dolabı kaplama işleminizi oldukça kolay ve eğlenceli bir şekilde bitirebilirsiniz. Bütün bu işlemleriniz bittiğinde ise mutfak dolabınızın mutfağınıza mükemmel bir dekorasyon kattığını göreceksiniz.


Folyo Kaplama Sonrası Mutfak Dolabı Kullanma

Müşterilerimizin çoğu folyo kaplama yaptıktan sonra dolaplarını nasıl kullanacağını, nasıl temizleyeceğine dair sorular sormaktadır. Yapışkanlı folyo ile kaplama yaptığınız mutfak dolaplarınızı kullanmak veya temizlemek aslında hiçte zor değildir.

Mutfak dolaplarınızı eskiden kullandığınız gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. Dolaplarınızı kir ve yağdan arındırmak için, aşırı olmayacak bir şekilde yağ çözücü ve benzeri temizlik malzemeleri kullanarak dolabınızın temizliğini yapabilirsiniz.

Mutfak dolabınızı kapladığınız yapışkanlı folyo, temizliğe ve suya dayanıklı maddedir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan ve fazla güç uygulamadan dolaplarınızı istediğiniz gibi temizleyebilirsiniz. Ancak kullanım esnasında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor.

Mutfak dolaplarınızın kaplama malzemeleri kesilmeye ve delinmeye oldukça müsait bir malzemedir. Her ne kadar başarılı bir şekilde kaplasanız da bu konu hakkında oldukça dikkat etmeniz gerekir. Dolayısıyla kaplama malzemelerinin üzerinde kesici ve delici aletlerle sürtme işlemini kesinlikle yapmamalısınız. Aksi taktirde kaplamanız deforme olacaktır ve ömrü kısalacaktır.

Yazar: Muratcan GüleryüzlüAyrıca bakınız