Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

Eskimiş olan mutfak dolaplarını yenilemek aslında çok kolay! Bunun için yapmanız gereken mutfak dolaplarını kolayca bir kaç adımda boyamak. İşte bu boyama işleminin detayları…


Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

Mutfak Dolabı Boyama

Mutfak dolaplarını uzun süre kullanımdan sonra renklerinde solmalar başlar ve kötü görünüm ortaya çıkar. Mutfak dolaplarında ki bu solmaları giderebilmek için dolaplarımızı boyama işlemine göndeririz veya kendimiz boyamaya çalışırız. Birkaç adımda kolayca yapabileceğiniz işlemlerle artık sizlerde eskimiş veya solmuş olan mutfak dolaplarınızı yenileyebileceksiniz. Mutfak dolaplarını boyamak için önce boyama malzemelerini satın almakla başlayabilirsiniz. Sizler için yapmış olduğumuz aşağıdaki çalışmaları izleyerek yapabilirsiniz.


Mutfak Dolabı Boyaması Nasıl Yapılır?

  • Dolaplarınızı Aksesuarlardan Ayrıştırın

Boyama işleminden önce dolap kapak üstünde bulunan kulp vb. aksesuarları çıkartınız. Çıkarmış olduğunuz aksesuarlar ve de rahatlıkla dolap kapaklarını boyayabilirsiniz. Bu işlemde mutfak dolabı aksesuarları zarar görmeden işlem yapmanızı sağlar.


  • Temizlik

Mutfak dolap kapaklarında leke veya kirlerden kurtulmanız gerekiyor. Temizleme işlemi bittikten sonra silmiş olduğunuz yeri kuru bir bezle silerek yüzeyi temiz hala getiriniz.


  • Maskeleme

Boyama işlemine başlamadan, cam vb. gibi zarar görmemesi amacıyla maskeleme bandı kullanınız. Yapıştıracağınız bantları işinizi kolaylaştıracak şekilde yapıştırabilirsiniz. Boya bittikten sonra yapıştırılan bantları sökünüz.


  • Pürüzsüz Bir Yüzey

Dolap kapaklarında ve mutfak dolaplarında dışarıdan delikler varsa onları alçı veya macun yardımı ile kapatın. Boya yapacağınız yüzeylerde pürüzlük var ise kâğıt zımpara yardımı ile zımparalayın.


  • Astar Atmak

Bu işlemleri yaptıktan sonra boya yapacağınız yüzeye boya yapmadan önce astar boya sürülmesi gerekmektedir. Yapmış olduğunuz astarın kuruduğundan emin olduktan sonra kâğıt zımparayla astar yapmış olduğunuz bölgeye tekrardan zımpara yaparak pürüzsüz hale getirin.


  • Boyama İşlemi

Pürüzsüz hale geldikten sonra ilk kat boyaya başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz boyayı daha net bir şekilde görmek için boyayı iki kat vurmanız gerekmektedir. İlk kat boya iyice kurumadan sakın ikinci kat boyayı sürmeyiniz.


  • Son Adım: Cila

Boyama işlemleri bittikten sonra maskeleme bantlarını çıkararak mutfak dolaplarını kurumaya bırakabilirsiniz. Kuruma işlemi bittikten sonra boyanızın daha uzun süre dayanıklı olmasını istiyorsanız boyamış olduğunuz yüzeylere birkaç kat vernik atarak daha dayanıklı ve gösterişli hala getirebilirsiniz. Vernik işlemleri için; mat, parlak, yarı parlak gibi farklı vernik türlerini seçebilirsiniz.


Eğer daha fazla değişiklik yapmak istiyorsanız, gözünüze daha keyifli gelmesini istiyorsanız dolap kulplarını veya menteşelerini değiştirebilir ve boyayabilirsiniz. Menteşeleri ve kulpları eski tarz alırsanız hem modern hem de nostaljik bir görünüm elde etmiş olursunuz. Bizlerin yapmış olduğu bu yöntemlerden yola çıkarak sizlerde artık eskimiş veya solmuş, sıkıldığınız mutfak dolaplarınızın renklerini değiştirerek onları daha keyifli ve görünüşü daha elverişli hale getirmiş olursunuz.

Yazar: Muratcan GüleryüzlüAyrıca Bakınız