Mutfak Tasarımı

Mutfak Tasarımı

Mutfaklarda dekoratif, şık bir tasarım yapmak aslında pekte zor olmamaktadır. Sizlere vereceğimiz bu bilgiler sayesinde şimdiye kadar ki hatalarınızı fark edip daha güzel ve mükemmel bir mutfak atmosferi yaratmak için planlamalara başlayabileceksiniz. O zaman artık gelinde beraber bu bilgiler nelermiş, görelim.


Mutfak Tasarımı

Mutfak tasarımı nasıl olmalı? Doğru kararlar alıyor musunuz? Bu yazımızda mutfağınız ile ilgili yapmanız veya yapmamanız gibi sizlere mutfak tasarımındaki gereken önemli kurallardan bahsedeceğiz.


Çalışma Üçgeni

Daha önce hiç çalışma üçgeni diye bir şey duydunuz mu? Eğer daha önce hiç duymadıysanız, size detaylıca bahsedelim. Çalışma üçgeni, mutfağınızda ocak, eviye ve buzdolabınızı kapsayan üçgene verdiğimiz isimdir. Bu çalışma üçgeninin; konforunuz, daha iyi hareket edebilmeniz ve zaman kazanmanız açısından 6 metreyi aşmaması oldukça önemlidir. Üçgen olarak adlandırmamızdan anlaşılacağı gibi ocak buzdolabı ve eviyenden oluşan bu üçlüyü, üçgen oluşturacak bir şekilde konumlandırmamız gerekmektedir.

Bu nedenle dikkat edilmesi gereken ilk kural, bu üniteleri yan yana koymamaktır. Örneğin; L biçimli bir mutfağınız var ise, bir kola eviye ve buzdolabını yerleştirirken, diğer kola da ocağı konumlandırabilirsiniz. Eğer U biçimli bir mutfağınız var ise; ocağınızı ve buzdolabınızı karşılıklı yerleştirebilir ve eviyenizi diğer kola yerleştirebilirsiniz. Koridor biçimli mutfaklar için ise ocak ve buzdolabı aynı tezgâhın devamında konumlandırılırken, eviyeyi karşı tezgâhta tercih etmek daha doğru olacaktır.


şeme Tercihi

Mutfak ile ilgili döşeme seçimi gözüktüğü kadar kolay değildir. Mutfaklarımıza ne kadar dikkat edersek edelim kirlenmelere, lekelenmelere oldukça uygun bir yerdir. Bu nedenlerden dolayı, mutfağımızın zemini için malzeme tercih ederken, temizliği, bakımı kolay malzemelere yönlenmeliyiz. Kullanacağımız malzeme, darbelere ve ısıya dayanıklı, leke tutmaz bir materyal olmalıdır. Aksi taktirde tüm döşemeyi değiştirmek, baya bir zor ve bir hayli pahalı bir çözüm olacaktır. Bu zeminlerimizde uzun ömürlü materyaller tercih etmemiz önemlidir.

Evet bu zamanlarda seçmekte fazlasıyla zorlandığımız birbirlerinden güzel seramikler var, ancak seramik seçerken gözlerimizi yormamak adına ve yeni değişen modalardan da uzaklaşmadan minimal ve açık desenler seçmeliyiz, aynı zamanda temizlik açısından da bizleri yormayacak, işlerimizi kolaylaştıracak, zaman kavramımızı daha güzel değerlendirmemizi sağlayacak seramikler seçmeliyiz. Bunları yaparak daha uzun ömürlü ve mükemmel bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Eğer ki kilimlere karşı bir hassasiyetiniz var ise, kayma riskini göz önüne almanız gerekmektedir. Böyle bir durumda kaymayan materyallerle kaplı kilimler tercih etmeniz sizin için en iyisi olacaktır. Unutmayın ki mutfak ve ıslak hacimler kayıp ya da takılıp düşme olasılığının en kritik olduğu yerlerdir.


Pratik Mutfak Duvarı

Mutfak dekorasyonunda; tezgahınızın bulunduğu çalışma duvarınız, seçmiş olduğunuz malzemeler ve renkler mutfağınızdaki ana tasarım anlayışınızı belirliyor. Bu nedenle, tezgahlarınızda, dolaplarınızda ve tezgâh ile mutfak arasında kalan duvarınızla ilgili yapacağınız malzeme seçimlerinize dikkat etmelisiniz. Çünkü bu seçimlerinizle uzun süreler beraber olmak, kalmak isteyeceksiniz.

Seçtiğiniz malzemeler, dar olan bu alanı algıda olduğunca geniş ve ferah gösterebilecek aydınlık ve yansıtıcı malzemeler olmalıdır. Bu malzemelerin, kolay temizlenebilir olması ise seçim kriterlerinin başında gelir. Aynı zamanda uzun ömürlü olması, kolay hasar görmemesi, leke tutmaması çok önemlidir.


Renkler

Bulunduğumuz son yıllar içinde koyu renkler oldukça popülerdir. Peki ya mutfağımıza kadar gelen bu renkler, mutfağımız için doğru mu?  Hayır. Bu tamamen yanlış. Şehirdeki olan bu yaşamımızda büyük bir mutfağa sahip olmanın lükse kaçtığı bu günlerde koyu renkleri mutfaklarımızda kullanmak, mutfağımızı görsel olarak daha karanlık ve küçük bir hale getirecektir.

Ancak yine de mutfakta koyu renklerin büyüsünden vazgeçemiyorsak, kahve makinesi ya da mutfak aksesuarlarımızı koyu renklerde seçerek görsel bir hiyerarşi hissi elde edebilir, odak noktamızı sevdiğimiz aksesuarlarımıza yöneltebilir ve hoş bir aksan yaratabiliriz. Ancak büyük, aydınlık ve ferah bir mutfak istiyor iseniz açık ve doğal renkleri, döşeme, dolap ve duvarlarda tercih etmelisiniz.


Tezgâh Malzeme Seçimi

Günümüzde, mermer ve granitin dışında mutfak tezgâhı için aslında birçok tercih edebileceğimiz materyal seçeneğimiz var. En başta kompozit materyaller birçok renk seçeneği ile aynı zamanda ekonomik bir çözüm olarak karşımızda. Tezgâh malzemesi seçerken, kesici aletleri, asitli malzemeleri ve yüksek ısıyı hesaba katmak oldukça önemli.

Asitli malzemeler özellikle birçok mermer tezgâh için büyük oranda kalıcı leke bırakmaktadır. Ahşap tezgahlar ise, yaşayan, doğal malzemeler oldukları için su ile temasta zamanla deforme olacak, yüksek ısı ile birlikte kalıcı lekeler oluşturacaktır.


Doğru Aydınlatma

Doğru aydınlatmada temel noktalardan biri mutfağınız ile yemek odanız aynı yerde konumlanmıyorsa, kesinlikle bu iki alanın aydınlatması farklı olmalıdır. Dekoratif ve loş aydınlatmaları tercih ederken, mutfak tezgahımızı en etkin biçimde kullanabilmek için ocak, çalışma alanı ve eviye bölgelerimizi oldukça aydınlık tutmalıyız.

Eğer mutfağın genelinde tezgahınızın ışıl ışıl olmasını istiyorsanız, ara duvarınıza tercih edeceğiniz yeni nesil arkadan aydınlatmalı cam paneller size homojen ve şık bir aydınlatma sağlayacaktır.


Depolama

Biliyoruz ki, zaten her halükârda dağınık gözükmeye meyilli mutfakların, gereçlerinin saklı olması konusunda bize katılıyorsunuz. Artık özellikle çoğu büyük mutfak eşyalarınızı yani buzdolabı, bulaşık makinası gibi büyük yer kaplayan ögeleri kapaklı sistemle saklamak mümkün.

Böylece bu sayede mutfağınızda bütüncül ve tek, minimal bir yüzey elde edebilir ve de seçtiğiniz materyalleri ön planla çıkarabilir, bu sayede daha kaliteli bir görüntü oluşturabilirsiniz. Canlı ve temiz bir mutfak görünümü ile mutfağınızdan güzel verimler ile fazlasıyla da keyif alabilirsiniz.

Yazar: Sezen Nehir Uğurlu


Ayrıca Bakınız