Pamuk Kumaş Nedir?

Pamuk Kumaş Nedir?

Pamuk kumaş, pamuk bitkisinden üretilen ipliklerle dokunan doğal olan kumaş türüdür. Bitkisel ve ayrıca doğal olduğu için doğada biyolojik olarak komple parçalanabilir yapıda olan pamuk kumaş, çevreye zararsız ve insan sağlığına uyumlu olduğundan her tür tekstil ürününde çokça kullanılmaktadır.


Pamuk Kumaş Nedir?

Yumuşak ve hafif dokusundan dolayı her mevsime uyumlu olan pamuk kumaş, dokuma şekline ya da ham maddesine eklenen malzemelere göre farklılık gösteriyor.

Bunlardan biri olan saten kumaş, en başta nevresim takımları alanlar tarafından oldukça seçilip tercih edilen kumaş türüdür.


Pamuk Saten Kumaş

Pamuk saten kumaşın ne olduğunu merak edip hangi malzemelerden yapıldığını bilmek istiyor olabilirsiniz. Pamuk saten kumaş adında her ne kadar saten olsa da %100 pamuktan imal edilmektedir.

Bu kumaş ince ipliklerden sık bir dokuma gerçekleştirilerek yapıp, satenin yumuşaklığına ve de parlaklığına sahip. Ayrıca terletmeyen ve ütü istemediği içinde oldukça kullanışlıdır. Sık sorulan bir diğer soruda, pamuk kumaş çeşitleri arasında bulunan pamuk gabardin nasıl bir kumaştır?


Pamuk Gabardin  Kumaş

Pamuk gabardin imal ediliş şekli ise kumaş pamuk ve yün karışımının sık dokunmasıyla yapılan bir kumaş türüdür.

Öne çıkan özellikleri ise dayanıklı ve sağlam olmasıdır. Ayrıca kumaş sıcak tutma özelliği de bulunmaktadır bu nedenden dolayı genelde kış aylarında kullanılmaktadır.


Pamuk Merserize Kumaş 

Merserize ise pamuk ipliğinin kimyasal yöntemler kullanılarak parlaklaştırılması ile elden edilen merserize kumaş, çoraptan kazağa çoğu giysinin yapımında kullanılmaktadır.

Merserize giysiler delikli geçirgen yapısından dolayı yaz ve bahar ayları için güzel bir seçimdir.


Pamuk kumaşın özellikleri nelerdir? 

Bir çok tekstil ürününün imalatında sıklıkla kullanılan pamuk kumaşın özellikleri ise şu şekildedir:

Tamamen doğal bir ürün olduğundan dolayı ciltte alerjik reaksiyonlar oluşturma riski azdır. Fazlasıyla dayanıklı ve sağlamdır. Basit bir şekilde kırışabilir. Ön işlem görmeden yıkanırsa çekme yapabilir. Isıyı içinde hapsederek sıcak tutan dokusu kış ayları için de uygundur. Özel yapısı sayesinde nemi emerek sıcak yaz aylarında konfor sağlar.


 

Polyester Pamuk Karışımı Kumaş Özellikleri

Tekstil ürünleri farklı kumaş çeşitlerinin karışımından da tek bir ham maddeden üretildiği gibi imal edilebiliyor. Bunlardan biri olan ve de birçok kişinin merak ettiği pamuk polyester kumaş nedir sorusunun cevabına gelin bakalım. Polyester sentetik bir kumaş türüdür ve dokunurken pamuk ipliklerin eklenmesiyle birlikte pamuk polyester kumaş ortaya çıkmaktadır. Polyester pamuk karışımı kumaş özellikleri arasında hem polyesterin hem de pamuğun sağladığı avantajlar öne çıkıyor.

Sağlam, esnek ve kolay kırışmayan polyester ile doğal, hafif ve havadar pamuk kumaş birleşince istediğiniz her mevsimde kullanabileceğiniz bir imkân tanıyan rahat ve konforlu kıyafetleri meydana getiriyor. Bu konuda dikkate alınması gereken konu kumaşın ne kadarının polyester ne kadarının pamuk olduğudur.

%70 pamuk 30 polyester nasıldır sorusunun cevabı kullanım şekline göre değişir. Bu karışımı, pamuğun emici yapısı ve polyesterin kırışmayan özelliği, nemli ortamlar için idea bir hale getiriyor. %50 pamuk 50 polyester kumaş nasıldır sorusunun yanıtı da benzer şekildedir. Burada önemli olan polyester oranının yüksekliğinden dolayı karışımın yaz aylarında tercih edilmemesidir.

Peki ya pamuk kumaş esner mi? Sorusuna gelin bakalım. Kumaş pamuk esner mi sorusu günümüzde oldukça sorulan bir sorudur, eğer kumaş pamuk polyester karışımıysa polyester kaynaklı esneme özelliğine sahip olabilir. Ancak %100 pamuktan imal edilmiş kumaşlar için esneme durumu söz konusu değildir.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız