Pop Art Nedir? Pop Art Stili Dekorasyon Nasıl Olmalı?

Pop Art Nedir? Pop Art Stili Dekorasyon Nasıl Olmalı?

Pop art tarzında dekorasyonla birlikte içinizdeki mizah duygusunu iç mekanlara yansıtarak karakteristik bir tasarım kazanmak ister misiniz? O zaman gelin biraz pop art sanat türünü inceleyip dekorasyonumuza nasıl taşıyabileceğimizi öğrenelim.


Pop Art Nedir? Pop Art Stili Dekorasyon Nasıl Olmalı?

Pop Art Nedir?

1950 yıllarında ABD ve İngiltere’de ortaya çıkan, 1960’lı yıllarda da akım haline getirilen bir sanat türüdür. Pop Art çalışmalarında tema olarak reklamlar, sinema ve televizyondaki tanınan simalar, gündelik nesneler ve medya kullanılır. Genel ve alçak kültür arasında kalan çizgiyi bulanıklaştırmak pop art sanatının asıl amacıdır.

Pop art da genel olarak iki farklı tarz kullanılırdı. Bunlardan bir tanesi Roy Lichtenstein’ın da kullanmış olduğu çizgi roman tarzında eserlerdi, bir diğeri ise Richard Hamilton’un kullandığı reklam ve ucuz dergilerle yapılan kolaj tasarımlarıydı. Her iki tarzında kullanıcısı olan pop art sanatçıları ironiye dayanır ve post modernizmin ilk dalgası olarak görülebilir.

Özellikle de bu akımın grafik tasarımda kullanılıp farklı bir boyuta geçmesi dekorasyonda ve tekstil modasında da etkilerini göstermesine sebep olmuştur. Pop art dendiğinde çoğu kişinin aklına dünyaca ünlü Andy Warhol gelir. Bunun dışında pop artın öncüleri arasında Eduardo Paolozzi, Claes Oldenburg ve Jasper Johns bulunmaktadır.


Pop Art Stili Dekorasyon Nasıl Olmalı?

Basit ve sıkıcı modern tasarımlarının karşıtı olan ve halılarda, perdelerde, kısacası dekorasyon tekstilinde kullanılan mobilyalarda karşılaştığımız pop art tarzını mekanınızın tüm dekorunda nasıl kullanabilirsiniz? Sıra dışı, samimi, eğlenceli ve en önemlisi kusuruz bir ortam yaratmaya hazır mısınız?


Esas Nokta; Duvar Dekoru

Bir mekanın içinde gözümüzü en çok dolduran duvarların tasarımı çok önemlidir. Çünkü pop artı en belirgin şekilde verebileceğimiz alanlar duvarlarımızdır. Peki duvarlara neler yapılabilir?

Duvarlarınızdaki kolonları puantiyeli veya geometrik desenler içeren neon renklerdeki duvar kağıdıyla boydan boya doldurabilirsiniz. Pop art tablolarıyla, portre veya çizgi roman içeren eserleri farklı farklı boyutlarda kullanarak duvarınızın geri kalanını süsleyebilirsiniz. Dilerseniz de yine bu tarz görseller kullanarak da duvarınızın tamamını kaplayabilirsiniz.


Grafiği Kuvvetli Mobilyalar

Klasik tarzın dışına çıkarak iç mekanınızda rahat ve ilgi çekici mobilya tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Seçeceğiniz bütün mobilyalar set şeklinde birbiriyle benzer olması gerekmemektedir. Bu sayede beğendiğiniz bütün mobilya tasarımlarını birbirinden alakasız olmasına rağmen müthiş bir ahenk içinde kullanabilirsiniz.

Pofuduk, armut koltuklar, parlak renkli büyük minderler ve kadife türünde mobilyalar pop art stili dekorasyonda olmazsa olmazdır. Dekorasyonunuzu kitaplar, dergiler, fotoğraf makinaları, plak koleksiyonları ve kasetler gibi şeylerle destekleyebilirsiniz.


Cıvıl Cıvıl Işıklar

Kullanmayı tercih ettiğiniz aydınlatmalar, ortamın pop artla buluşup sıcak bir hissiyat kazanmasını sağlayacaktır. Bu yüzden aydınlatmalarınıza çok dikkat etmelisiniz! Neon renkli led aydınlatmalar iç mekanınıza o sıcaklığı getirecek en büyük etkendir.

Bu tarz aydınlatmalar kesinlikle kullanmalısınız. Bunun dışında aydınlatmaları ne kadar abartırsak ve büyük lambalar kullanırsak pop art tarzıyla o kadar iç içe olmuş oluruz.


Küçük Dokunuşlar

Üç boyutlu dekorlar, biblolar, büyük heykeller, eğlenceli ve renkli figürler… Bu tarz birbirinden farklı renklerde ve farklı dokularda olan birçok ürünü iç mekanınızda istediğiniz yerlere koyarak dilediğinizce dekore edebilirsiniz.

Bu birçok alanda kendi tarzınızı göstermenize sebep olacak küçük dokunuşları, her bir köşede muhakkak kullanarak yaratıcılığınızı yansıtabilirsiniz.


Eğlenceli Mutfak Tasarımı

Eğlenme alanınızla mutfağınızı birleştirebilirsiniz! Özellikle açık mutfak kullanıyorsanız bu durum çok daha eğlenceli bir hal alabilir. Nasıl mı?

Oturaklarınızda dönen ve yüksek bar tabureleri tercih edebilir, mutfağınızda boş kalan bölgelere de büyük minderler atarak eğlencenin tadına varabilirsiniz. Bu kendinizi daha rahat bir ortamda hissetmenizi sağlayacaktır.


Pop Art Baskısı

Tekstil baskısında da kullanılan pop art tarzını sizlerin de istediğiniz her şeyde kullanmanız mümkündür. Çizgisel görseller, geometrik figürler, yazılar ve portreler

Kısacası pop art içeren her şeyi mermerde, koltuk döşemesinde, yastık ve battaniye gibi birçok alanda baskı yaparak evinize taşıyabileceğiniz küçük ama etkisi büyük dekorlara sahip olabilirsiniz.

Yazar: Zehra Sarıcan


Ayrıca Bakınız