Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Tavanlarınızı odanızın tasarımıyla bütünleştirip odaya bambaşka bir ambiyans katmalısınız. Bunun için sizlere tavan dekorasyonu için birbirinden farklı 5 seçeneği sunduk.


Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

İç mimaride beşinci duvar olarak adlandırılan tavanlara, odayı tasarlarken gereken özen gösterilmemektedir. Halbuki odadaki tavanın rengi, dokusu kısacası her bakımdan görünüşü o odanın bütün havasını değiştirme gücüne sahiptir.


Kartonpiyer Uygulamaları

Kartonpiyer kaplamalar tavan dekorunda en çok kullanılan seçeneklerden biridir. Alçı panellerle yapılır, bu panellerin tavana monte edilmesiyle de kullanılır.

Birçok farklı desene sahip olup klasik ve gösterişli tarzda dekorasyonlara uyum sağladığı için aynı zamanda da pratik ve ekonomik olduğu için sıkça tercih edilen bir seçenektir.


Köpük Tavan Süsleri

Köpük tavan süslerinin bir diğer adı da stropiyerdir. Alçı paneller yerine hazır köpük plaklar kullanılan köpük tavan süslemeleri sayesinde kartonpiyer uygulamalarına göre çok daha ekonomik kolaylık sağlamaktadır.

Oldukça hafif olan stropiyer tavanlar, hafiflikleri sayesinde sağlam bir şekilde tavana tutunup alçı tavanlarla oluşan dekoru daha ekonomik bir şekilde sizlere sunuyor.


Asma Tavan Tasarımları

Sıklıkla tercih edilen bir diğer tavan dekorasyonlarından biride asma tavanlardır. Tercih edilme nedenleri başta aydınlatmanın dekorasyonlarda ne kadar önemli olduğudur çünkü her noktadan eşit bir şekilde yayılan ışık sisteminin normal ışık sistemlerine göre çok daha sağlıklı olduğu bir gerçek ve asma tavanların içine gömülen spot ışıklar sizlere bu olanağı en iyi sağlayan seçenektir.

Bunların yanı sıra estetik görünüşleri, yankıyı, gürültüyü ve uğultuyu önleme gibi pek çok özellikleri asma tavan seçmeniz için diğer sebeplerdendir.


Gergi Tavan Dekorasyonları

Geçtiğimiz yıllardan bugüne doğru popülerliği giderek yükselen bir diğer tavan dekorasyon fikride gergi tavan dekorasyonlarıdır. Işıklandırma sistemini bambaşka bir boyuta taşıyarak oldukça farklı tasarımlara elverişli bir seçenektir.

Kumaşa benzeyen oldukça farklı renk ve dokulardan üretilir. Özel alüminyum yardımıyla gerilerek tavana monte edilir. İçlerinde de ışıklandırma sistemleri bulunur. Su ve neme oldukça dayanıklıdırlar.  Kolay temizlenebilir özellikleri vardır, bakım ve boya da gerektirmezler.


Ahşap Tavanlar

Country, rustik ve modern tarzdaki evler için en uygun seçenekler ahşap tavanlardır çünkü sıcak ve samimi görünüşleri olduğu kadar rahatlık hissiyatıyla da içinizi doldurur.

Ahşap tavanlar sayesinde tavanlarınızı odanızın en gösterişli odak noktası haline getirebilirsiniz.

Yazar: Zehra Sarıcan


Ayrıca Bakınız