Teras Dekorasyonu Önerileri

Teras Dekorasyonu Önerileri

Teras Dekorasyonu Önerileri

Kapalı teras dekorasyonu

Kapalı bir terasınız var ise aynı bir oda hazırlar gibi alanı istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. Kapalı bir teras dekorasyonu sizlere oldukça fazla alternatifler de beraberinde sunmaktadır. Rüzgarlara ve yağmurlara karşı korunaklı olduğu için en başta yere yani zemininize bir kilim yerleştirebilirsiniz.

Bunun dışında yer minderleri gibi paletlerden yapılmış olan köşe takımları da kapalı teraslar için olduğunca uygun ürünlerdendir. Kapalı dekorasyonunuzda unutmamanız gerekenlerden biride kullanışlı bir orta sehpadır.


Açık teras dekorasyonu

Açık teraslarda kapalı teraslara göre biraz daha dikkat etmemizde fayda vardır. Açık terasın dekorasyonunu yapmak isterken biraz daha bir bahçe dizaynı yapıyormuş gibi düşünerek hazırlanması önerilir. Örneğin suya dayanıklı mobilyaları tercih edebilirsiniz.

Güzel bir ışıklandırma ile de açık terasınıza mükemmel bir görünüm verebilirsiniz.


Çatı terası dekorasyonu

Çatı terası dekorasyonu genellikle açık teras dekorasyonu ile benzerliğe sahiptir. Çatı terasları apartmanların veya konutların en üstünde yer almaktadır. Bu nedenlerden dolayı çatı teras hazırlanırken rüzgârdan uçmayacak ve de hafif olmayan mobilyalar tercih edilmelidir.

Çatı terasınız geniş ise suya ve rüzgâra karşı daha dayanıklı, şık ve kullanışlı bir bahçe köşe takımını tercih edebilirsiniz. Güneşten korunmak için tente de yaptırabilirsiniz. Aksi halde biraz daha ekonomik olsun derseniz bahçe şemsiyeleri de yine oldukça uygun ve ekonomik ürünlerdendir.


Küçük teras dekorasyonu

Terasınız küçük bir alan ise terasınızı daha işlevsel ve minimal mobilyalar ile daha iyi konforlu bir alan hazırlayabilirsiniz. Küçük teras dekorasyonu için konforlu sandalyeler ve minik bir masa yeterli olacaktır. Küçük terasınızı bitkilerle de renklendirmeyi, canlandırmayı da ihmal etmemelisiniz.

En başta da küçük alanları dekore ederken daima göz alıcı bir görünüm kazandırmak için detaylara önem vermelisiniz. Ayrıca isterseniz mumlar, şamdanlar ve peri ledler ile çok daha romantik bir teras dizaynı yapabilirsiniz.


Büyük teras dekorasyonu

Eğer ki büyük bir teras sahibi iseniz oldukça şanslısınız demektir. Çünkü olduğunca büyük bir bahçe ve de oturma alanı hazırlayabilirsiniz. En başta büyük bir teras dekorasyonu hazırlarken oturma alanınızı belirlemelisiniz. Bunu seçerken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri ise güneşi direkt olarak almayacak bir bölüm seçmeniz daha uygun olacaktır.

Büyük teras dekorasyonu için farklı köşeler oluşturabilirsiniz. Bitkilerinizi yerleştirdiğiniz alan ile oturma alanı olarak belirlediğiniz alanı ayrı konumlandırmanız terasınızın daha şık bir görünüm haline gelmesini sağlayacaktır.

Büyük bir terasa sahip olmanın en güzel yönü ise istediğiniz ve dilediğiniz gibi aksesuar kullanabilmenizdir. Büyük terasınızın içini mangal köşesi, yemek köşesi ve oturma alanınızı ayrı ayrı büyük teras dekorasyonu içerisinde bölümler şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Terasınızda manzara görebileceğiniz alanı sadece oturma köşeniz olarak hazırlamalısınız. Bunun için tenteleri de bu alana yerleştirerek gündüz keyif yaparken güneşten de rahatsız olmamış olursunuz.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız