Yaşam Alanlarınızı Tarzınıza Göre Tasarlayın

Yaşam Alanlarınızı Tarzınıza Göre Tasarlayın

Yaşam Alanlarınızı Tarzınıza Göre Tasarlayın

İç mekanlarınızı tasarlarken kendi tarzınızı yansıtması çok önemlidir. Çünkü kendi tarzınızı yansıtmayan tasarımlar yaparsanız o ortamda bulunduğunuz süre boyunca mutsuz olursunuz. Sizlere fikir olması açısından yaşam tarzlarından dokuz tanesini mekanlarınıza nasıl adapte edebileceğinizi kısaca aktardık.


1.Modern Tarz

Sadelik ve minimalizm bu tarzın önceliğidir. Genellikle zarif olarak tanımlanan bu tarzda fazla karmaşaya ve yorucu aksesuarlara yer yoktur. Temiz, keskin ve basit bir renk paletinin bir araya gelmesi bu tarzı oluşturmak için yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra yeni nesil metal, cam ve çelik içeren malzemelerin kullanılması da bu tarzda ön plana çıkmaktadır.


2.Minimalist Tarz

“Az, aslında çoktur.” felsefesine dayanan bir tarzdır. Temeli sadeliktir. Nötr ve yumuşak geçişli renk paletleri bu tarzı yansıtmaktadır. Mobilyalar basit ve işlevsel olmalıdır. Aşırı veya gösterişli aksesuarlara ve dekorlara yer yoktur.


3.Çağdaş Tarz

Her ne kadar modernin yerine kullanılsa da aslında ikisi farklı şeylerdir. Çağdaş tarz modanın şimdisi ile ilgilenir ve yenilikçidir. Genellikle çağdan çağa değişen bir tasarımı vardır çünkü içinde bulunulan çağın trendlerine göre tasarlanır.


4.Endüstriyel Tarz

Eski fabrika ve depoların yeniden düzenlenerek marjinal bir hava verilmesidir. Unsurların çoğunda; duvarların boyanmaması, betonların gözükmesi veya kırılmış yerlerin onarılmaması gibi şeyleri amaçladığı için bitmemişlik hissi vardır. Genellikle asma kat veya çatı katlarıyla bir araya gelmesi şık bir görünüm oluşmasını sağlar. Eski ahşap ve sarkan metal ışık fikstürleri, bir iki tane soyut resim veya fotoğraf kullanabilirsiniz.


5.İskandinav Tarzı

Bu tarz en basit bir şekilde natürel dokulardan, büyük ebatlı baskı desenlerle bir araya gelen beyaz mobilya ve duvarlardan oluşur. Sadelikten yana bir tarz olduğu için gözü yormayan baskılar tercih edilmelidir. Doğal lif veya kürk gibi detaylarda eklemeyi tercih edebilirsiniz. Ferah ve doğal aydınlatma bulunan bir ortam oluşturmakta amaçlarından bir tanesidir.


6.Bohem Tarz

Göçebe yaşayan, özgür ve gezgin ruhlu çingene kültüründen esinlenen bir tarzdır. İç mekan tasarımında oldukça popülerdir. İçtenliği yansıtan bir tarzdır. Vintage mobilyalar, ışık fikstürleri ve kilimler kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra rahat oturma alanları oluşturmalısınız. Bunlar için minderlerden yararlanabilirsiniz. İyi dokunmuş bir halı kullanmakta bu tarzı tamamlayan unsurlardandır. Dekorasyonda en çok yararlanabileceğiniz ürünler tekstil ürünleridir.


7.Rustik Tarz

Doğallıktan esinlenen bir tasarımdır. Bu yüzden de ahşap ve taş gibi ham ve çoğunlukla bitmemiş materyaller kullanılır. Ahşap kirişler veya süslenmiş tonozlu tavanlar gibi tasarım detayları kullanıldığından dolayı sıcak bir havası vardır.


8.Hollywood Tarzı

Hollywood Regency olarak da bilinen bu tarz lüks, üst üste ve zengin bir tasarıma sahiptir. “Mükemmel bir dramatik stil” olarak tanımlanan bir tarzdır. Pelüş, kadife mobilyalar, tafting ve antikalarda dahil Viktorya dönemi tasarımının özelliklerini taşımaktadır. Genellikle koyu renkler kullanılan bu tarzda kırmızı ve turkuaz tonları üstündür.


9.Sahil Tarzı

Hamptons tarzı olarak da bilinen bu tarz ikonik bir akımdır. Amerika sahillerini anımsatan bir tasarıma sahiptir. Sakinliği, ferahlığı, rahatlığı ve enerjiyi temsil eder. Mavi ve yeşillerle eşleştirilen, nötr tonları olan hafif ve havadar renkleri kullanmak temel özelliklerindendir. Mobilyalar genellikle beyaz veya bej olmalıdır. Denizden ilham alan aksesuarlar kullanılır. Temel amacı konfor ve huzur sağlamak olan bu tarzda büyük yastıklar, puf koltuklar ve mavi beyaz tekstil ürünlerine yer verebilirsiniz.

Bu tarzlardan birini seçerek hemen mekanınızı tasarlamaya koyulabilirsiniz.

Yazar: Sezen Nehir Uğurlu


Ayrıca Bakınız