Zemin Kaplama Nedir? Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Zemin Kaplama Nedir? Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Bir mekândaki dekorasyonun şıklığını ortaya çıkarabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biri olan zeminin birbirinden farklı görünümlere sahip olmasını sağlayan zemin kaplama ve çeşitleri!


Zemin Kaplama Nedir? Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Zemin Kaplama Nedir?

Zemin Kaplama mekânın dekoratif görünüm sağlaması açısından ve de zeminin daha dayanıklı hale getirilebilmesi maksadıyla uygulanan işleme zemin kaplama denir. Sizlerin renk tercihine ve zemin tasarımınıza göre de değişiklik gösterebilir. Zemin kaplama çeşitleri aşağıdaki gibi gösterilmektedir.


Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Zeminin kaplamaları teknolojinin gelişmiş olmasıyla birlikte dayanıklılığı ve tasarımları gün geçtikçe artmaktadır.

  • Epoksi Zemin Kaplama
  • Doğal Taş Zemin Kaplama
  • Endüstriyel Zemin Kaplama
  • Terracotta Zemin Kaplama
  • Kauçuk Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi bu zamanlarda en çok tercih edilen zemin kaplama olarak kullanılmaktadır. Epoksi zemin kaplama oldukça dayanıklıdır. Kimyasallara karşı da dayanaklılığı olan zemin kaplama oldukça kullanışlıdır.


Doğal Taş Zemin Kaplama

Doğal taş zemin kaplama kullanım alanlarına baktığımızda fabrika ve depo gibi alanlarda görülmektedir. Özellikle otoparklarda ve AVM zeminlerinde pek çok rastlanan zemin kaplama türüdür.


Endüstriyel Zemin Kaplama

Genellikle fabrikalarda, depolarda, işyerlerinde, antrepolarda, petrol istasyonlarında ve otoparklar içerisinde kullanılır. Sıklıkla kimyasal maddelere maruz kaldıkları için kolay temizlenebilmeleri ve kaydırmaz olmaları gerekmektedir. Su sızdırmayan maddelerden oluşmalılardır. Yüzeyde kesinlikle toz bırakmamaktadır.


Terracotta Zemin Kaplama

Terracotta zemin kaplama doğal bir görünüm sağlamaktadır. Oldukça doğal duran bu tür zemin kaplama villa, kafe, hotel ve bahçelerde sıklıkla kullanılmaktadır. El yapımı seramikler kullanarak farklı renkler ortaya çıkarabilirsiniz.


Kauçuk Zemin Kaplama

Bu tür kaplamalar hafif ve orta sirkülasyona uygundur. Yüksek aşınmaya dayanıklılardır ve estetik bir görünüm sağlarlar. Mikrop üretmeyen, kimyasal maddelere ve suya dayanıklı, elektrik direnci yüksek kaplamalardır.

Yazar: Muratcan Güleryüzlü


Ayrıca Bakınız